Velehradští skauti přinesli na lískové větvi prastarou vlajku

Velehradští skauti přinesli na lískové větvi prastarou vlajku
Foto: pas  /  Skauti z Modré a Velehradu.
Velehrad Zajímavosti 07 / 07 / 2020

V rámci 100 let ustanovení státní vlajky přinesli během Modlitby za vlast skauti-rádci ze základny Velehrad-Modrá prastarou vlajku na lískové větvi, kterou si předávají z generace na generaci.

Aleš Mergental přivítal poutníky tradičním koláčkem

„Této vlajky si velmi vážíme, proto jsme ji u této slavnostní příležitosti představili,“ uvedl starosta a velký skaut Aleš Mergental, kterému jsme, než se skauty vyrazí na tradiční tábor, položili několik otázek.

Jak letošní velehradskou pouť vnímají místní?

Samozřejmě jsou smutní, že nejsou stánky, kolotoče ani bohatý program, pódium pro mladé, ale na druhou stranu si říkají, že je to poprvé, co pouť proběhne v klidu.

Co je z vašeho pohledu unikátní?

Že se slavnosti vůbec konaly. Vždyť v dubnu jsme je pomyslně odpískali a nakonec v rámci možností uspořádali. To je fakt pěkné.

Mám radost, že už počtvrté přijelo osm krojovaných párů z celé České republiky, které symbolizují jednotlivé kraje. Zlínský kraj reprezentují dva páry z Velehradu (Jirka Krys, Štěpánka Lužová a Karolína Buksová s přítelem). Těší mě, že se symbolika sounáležitosti lidí vepsala do historie a stala se součástí všech tří pilířů slavností, jako je Modlitba za vlast, Dny dobré vůle a nedělní bohoslužba.

A co poutníci?

Ani letos si pouť nenechalo ujít 74 pěších poutníků, kteří ve třech skupinách vyrazili z Hostýna, Blatnice pod sv. Antonínkem a z olomouckého Kopečku. Na Cyrilometodějské stezce se skupiny spojily a společně dorazily k rybníku, kde jsme je symbolicky přivítali přípitkem a koláčky.

autor: Iva PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist