Víte, kde se nachází dětské knižní království?
Foto: knihovna BBB
Najdete je v bývalé židovské synagoze v podkroví Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana. Když po točitém schodišti vystoupáte až nahoru, anebo vyjedete výtahem do třetího patra, ocitnete se mezi trámy, dřevěnými schůdky a lodními lany, tedy v oddělení pro děti, které se rozkládá do čtyř světových stran, má vlastní zákony a mapu království.
Je to místo útulné a dětem se schovávaná v různých výškových úrovních dětského oddělení nesmírně líbí, nejraději mají půdičku - prostor na čtení, povídání a povalování se - ten je úplně až nahoře, ve špičce střechy. Sem také v dopoledních hodinách zveme školní třídy, pro které připravujeme literární pořady a lekce informatické výchovy. A odpoledne se půdička promění v čítárnu, hernu, klub...
Oddělení pro děti nabízí svým čtenářům, ke kterým nemusí patřit jenom děti, asi 20 tisíc knížek. Maličkým mohou rodiče vypůjčit leporela a obrázkové knížky. Knihy jsou barevně označeny, aby malí čtenáři snáze rozlišili pohádky od knih o dětech nebo o zvířátkách. Ale i pro starší děti je z čeho vybírat - dobrodružné knihy, fantasy, sci-fi, komiksy i romantické příběhy, to vše najdete hned naproti. A co zvukové knihy, elektronické knihy, časopisy, naučná či encyklopedická literatura? Ani na ty v knihovně nezapomínáme.
Zákony dětského království
Do dětského království může vstoupit každý, kdo:
• má rád knihy a umí s nimi zacházet
• předkládá průkaz čtenáře
• v pořádku a včas vrací vypůjčené knihy
• nehlučí a neubližuje ostatním
V dětském království všichni rádi čtou, krásně myslí, krásně mluví a šíří jeho slávu.
A od motta království se odráží i téma letošní literární soutěže Píšu povídky, píšu básně, je mi těžko, je mi krásně... tentokrát o králi, království, kralování. Soutěž vybízí k pomyslné procházce do historie za českými i světovými vládci, k výpravě za současnými panovníky, zamyšlení nad prezidentem nebo královnou. Král, ať už dobrý či špatný, je postava, se kterou se setkáváme od útlého věku v pohádkách, bajkách i pověstech. Také říše zvířat a sportovci mají svého krále, a královnou sportu je atletika. Kdo je pro vás král? Ať žije král! Bavte se královsky! K 700. výročí narození českého krále a německého císaře Karla IV. mohou děti napsat pohádku, povídku, fejeton, báseň, pověst... Stačí ji doručit do oddělení pro děti Knihovny BBB v Uherském Hradišti do 29. ledna 2016.
Trocha historie nikoho nezabije...
víte, že… letos v listopadu tomu bude již 70 let, co otevřela Veřejná knihovna města Uherského Hradiště samostatné oddělení pro děti? Čítalo celkem 78 svazků knih pro děti, a jak uvádí knihovník Bedřich Beneš Buchlovan v celoročním výkazu za rok 1946, knihovnu navštívilo 115 čtenářů do 17 let…
víte, že… veřejná knihovna společně s oddělením pro děti působila až do září roku 1951 v budově městské Reduty? Poté se přestěhovala do prostor bývalé židovské synagogy, kde po rozsáhlé rekonstrukci získala městská knihovna celkem pět místností, z nichž jedna sloužila samostatně jako půjčovna pro mládež…
víte, že… od roku 1952 začal při knihovně pracovat pionýrský maňáskový soubor Radost a o něco později soubor Hadrníčci? Ve spolupráci s těmito soubory organizovala knihovna úspěšné akce pro mládež, tzv. besedy na trávníčku...
A co říkají dnešní malí čtenáři?
Vybíráme ze slovních hodnocení, udělených na vysvědčení pro knihovnu tak, jak je napsali naši čtenáři. I jejich hlasy nám pomohly získat v konkurenci 104 dětských knihoven celé naší vlasti v roce 2013 absolutní vítězství a titul Kamarádka knihovna.
Do knihovny chodím:
protože se mně knihovna líbí... kamarádi si ji chválí... je tu klid (né jak doma)... máme možnost schovat se tu před deštěm... když mi třeba ujede bus, tak jdu sem... jsou tam dobré knihy, mnoho knih... po škole mám kam jít... budu chytrá z knížek... mám větší zásobu slov... můžu přestat věčně myslet na školu a domácí úkoly…
A také tam chodím, protože:
zápisné 40 Kč na rok je dobré... knihovna je pokaždé plná překvapení... vyjde to levnější, než si knihy kupovat... je lepší číst než sedět u počítače... když nemám kam jít, tak jdu do knihovny... najdu nové kamarády... je tady BOŽÍ klid... cestou do knihovny jsem na čerstvém vzduchu... protože mě baví čtení…
Do knihovny chodím, protože:
když jsem naštvaná, skvěle se tu uklidním... miluju knihy... cítím se tady dobře... je tady sranda... je blízko gymnázia... nikdo mě nevihodí... je to tu dobrá zašívárna... sú tam počítače. Je to tady prostě super a lepší místo na trávení času a lepší knížky neznám...
Když mi je zima, ohřeju se tady
Když mi je horko, je tu chládek
Když mi je smutno, jsou tu kamarádi
Když je mi veselo, najdu tu lidi, kterým náladu mohu zlepšit
Když nemám doma co číst, kam jinam bych měla jít??
A na co se těšíme my i malí čtenáři?
Kromě mladých autorů potěšíme v březnu i malé výtvarníky, vždyť Ex-libris 2016 je určena právě jim. V Březnu-měsíci čtenářů hledáme také nejlepší čtenářskou třídu, která za odměnu stráví 1. dubna 2016 Noc s Andersenem v dětském knižním království. Nejlepší práce z literární soutěže budou vyhodnoceny a postoupí do krajského kola, které letos vyhlásí Knihovna Kroměřížska. Spolu s Hradišťským sluníčkem vyhlásíme v červnu výsledky regionálních soutěží, pozveme mladé autory a výtvarníky do kina. V tomto týdnu budeme pasovat všechny hradišťské prvňáčky na čtenáře, kteří získají Knížku pro prvňáčka. Už nyní se těšíme na sérii čtených večerníčků na trávníčku u knihovny. Týden knihoven ukončí tradiční Setkání broučků na Masarykově náměstí a v sobotu před první adventní nedělí pozveme rodiče i s dětmi na Den pro dětskou knihu. Zde také vyhlásíme výsledky nejnovější celoroční hry Lovci perel.
Tato hra vznikla v Knihovně města Hradce Králové a celý letošní rok ji mohou hrát také děti v naší knihovně. Od 18. ledna 2016 budou děti číst a hledat knihy-perlorodky a za každou přečtenou knihu získají perlu. Musí ovšem odpovědět na několik otázek, které potvrdí, že knihu opravdu přečetly. Po navlečení na šňůru perel si v knihovně hráči mohou kontrolovat, jak si vedou ostatní lovci perel. Nejlepší budou odměněni a každý si koncem roku odnese svou šňůru perel domů.
autor:
Hanka Hanáčková a Mirka Čápová