Z Bánova bude nová vinařská obec. Trčálek se Šupinou nasadili 20 hlav solarisu

Z Bánova bude nová vinařská obec. Trčálek se Šupinou nasadili 20 hlav solarisu
Foto: archiv vinařů
Vésky, Bánov Zajímavosti 04 / 06 / 2023

Zdeněk Trčálek není jen hercem, ale i zkušeným vinařem. A v tomto směru má pozitivní vliv i na své mladší kolegy. Před pár dny společně založili novou vinici u Pavla Šupiny v jeho rodném Bánově.

"Zdeňa si nasadil víno ve Véskách, tak jsem si říkal, že to zkusím taky, i když Bánov není zrovna vinařská obec. Leží v podhůří Bílých Karpat a je tady chladněji. I proto jsme zvolili odrůdu Solaris, která je odolnější, myslím, že by se mohla chytit a za dva tři roky začít rodit,“ popisuje své nové vinohradnické zkušenosti Pavel Šupina, kterého diváci znají třeba jako Priouxe ze Dvou úplně nahých mužů nebo Kristiána ze Cyrana z Bergeracu. „Doufám, že by z toho mohlo být padesát šedesát litrů vína, to by bylo super. Ale počítám, že to bude i jen tak na uškubnutí a pochutnání pro rodiče i pro sousedy,“ říká s úsměvem.

Testování na Valašsku

Pod dohledem staršího a zkušenějšího kolegy Zdeňka zasadil Pavel rovnou dvacet hlav vína. „Pavlíka učím a pomáhám mu rád. Sehnal jsem mu sazeničky solarisu od bratrance z Mikulova, od kterého sám víno beru. Založili jsme regulérní vinohrádek a teď už je na Pavlíkovi, aby o všechno pečoval. Já k němu budu po dva až tři roky dojíždět jako odborný dozor a pak si tu úrodu vezmu domů. No dobře, když bude Pavlík hodný, uděláme jeho víno spolu u nás ve sklepě,“ směje se Zdeněk Trčálek.

Tagy článku

TOPlist