„Za krizi nemůže jen válka,“ řekl v Hradišti ekonom Mojmír Hampl

„Za krizi nemůže jen válka,“ řekl v Hradišti ekonom Mojmír Hampl
Foto: pek
Uherské Hradiště Zajímavosti 31 / 10 / 2022

Ekonom, bankéř, publicista a předseda Národní rozpočtové rady přijel v pondělí 24. října do Uherského Hradiště. Členům Okresního střediska Uherské Hradiště Krajské hospodářské komory Zlínského kraje přednášel Mojmír Hampl na žhavé téma ekonomické krize a cen energií.

Rozhovor s ním vedla předsedkyně Rady Okresního střediska Ivona Huňková z daňové a účetní společnosti Euregnia.

 „Ze současné situace nemůžeme vinit jen válku na Ukrajině. Je důležité mluvit o tom, proč nevytváříme další energetické zdroje. Jaká politická rozhodnutí vkládáme do energetického trhu? To jsou dlouhodobé záležitosti. A když k tomu krátkodobě přibyde válečný konflikt, tak se samozřejmě celý trh sesype a nefunguje,“ vysvětluje příčiny současné celosvětové situace.

Problém se podle něj opakuje už poněkolikáté. „Celý integrační projekt je vždy nastaven na hezké doby, kdy ho ani nevnímáme a všechno krásně funguje. A když pak přijdou zlé časy, máme pocit, že je všechno špatně, že se nic nepodařilo. Ale tak to není. Jen jsme se na ty špatné časy nepřipravili. My ekonomové vždycky říkáme - chystejme se, odkládejme stranou, nenechejme to na poslední okamžik. Hádejte, kolik lidí nás poslouchá?“ pokládá řečnickou otázku.

A právě příprava na špatné časy, které můžou přijít kdykoli, je podle Mojmíra Hampla jediným možným řešením a předcházením tomu, aby se podobná situace už neopakovala. A to platí jak pro státní ekonomiky, tak pro domácnosti. „Co můžeme udělat všichni? Konečně se zase soustředit na dlouhodobý horizont, a tím nemyslím měsíce, ale celá desetiletí. Kdyby se  nám právě to podařilo ze současné krize vytáhnout, byla by to aspoň jedna pozitivní zpráva,“ uzavírá Mojmír Hampl.

Tagy článku

TOPlist