20 let od povodní: Pojišťovna se podnikateli prý jen vysmívá

20 let od povodní: Pojišťovna se podnikateli prý jen vysmívá
Foto: sal  /  Frantšek Mikel
Uherské Hradiště Zprávy 05 / 04 / 2017

I když od ničivých záplav v roce 1997 v červenci uplyne už 20 let, podnikatel František Mikel z Uherského Hradiště stále marně čeká na odškodnění. Velká voda napáchala na jeho majetku škodu za 2,5 milionu korun, od České pojišťovny ale dostal jen 850 tisíc korun… „Při záplavách jsem chodil po prsa ve vodě, v obchodě jsem měl metr, metr dvacet vody, lednice, pokladny i další zařízení byly na odpis a zboží skončilo na příkaz hygieniků v kontejneru. Zůstaly mi jen prázdné regály, byla to hrůza,“ vzpomíná Mikel, majitel domu na rohu Prostřední ulice. Za pojištění platil ročně 180 tisíc korun. Když opadla voda, spoušť přijel omrknout zástupce pojišťovny, který ve smlouvě neviděl žádný problém a dokonce nabídl podnikateli zálohu. „Jenže za pár dní přišel dopis, že máme špatnou pojistku, že jsme sice pojištění proti kanalizačním škodám, ale jen pro případ, kdy voda teče dolů… Ale nic takového ve smlouvě nebylo, to bych ji ani nepodepsal, to je přece nesmysl,“ pokračoval Mikel. V Uherském Hradiště se přitom prokazatelně vylila voda z kanálů, což ostatně potvrdil i materiál, který si nechal tenkrát vypracovat předseda vlády Václav Klaus.
Mikel se však nevzdal a společně s šéfem Okresní hospodářské komory a ekonomem města vybojoval nejen pro sebe, ale i ostatní poškozené podnikatele třicetiprocentní odškodnění. „Kdybychom nesouhlasili, nedostaneme nic. Po velkých útrapách, dohadech a beznadějích jsem tak dostal aspoň 850 tisíc korun,“ připomíná Mikel. Když ale na jeho domě začaly po roce praskat zdi a okenní tabule, v zákonné lhůtě žádal o obnovení pojistného procesu. „Chtěl jsem všechno, na co mám zákonné právo. Jenže i přes slib tehdejšího předsedy představenstva České pojišťovny Ivana Kočárníka, bývalého ministra financí, jsem už neviděl ani korunu. Udělali to šikovně. Tak dlouho mě nechávali v naději na vyplacení pojistky, až vypršela tříroční promlčecí lhůta, a od té doby se mi jen vysmívají,“ zlobí se čtyřiašedesátiletý podnikatel, který se s křivdou nesmířil ani 20 let po povodních.
Aktuálně na výlohu obchodu v Prostřední ulici vylepil leták „Demokracie naruby aneb jen pro někoho“, kterým na svou zkušenost s Českou pojišťovnou upozorňuje. „Už mi nic jiného nezbývá, jen odvaha a výloha pro zveřejnění pravdy. A už jsem domluvený, že na praktiky pojišťovny upozorním i v Německu a hledám cestu do Ruska. Vždyť si jen rozdělují obrovské peníze a nás sprostě oškubou,“ nebere si servítky Mikel.
Česká pojišťovna na dotazy DOBRÉHO DNE nereagovala.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist