203 bytů a 382 parkovacích míst, územní plán odkryl proměnu „pivovaru“
Foto: Vizualizace: GG Archico / Majitelé bývalého pivovaru se inspirují vlastní zkušeností z Holešova.
Legendární Jarošovský pivovar mizí z mapy, v hromadu sutin se proměnily už také dva pivovarské komíny. Na jeho místě vyroste komplex bytových domů. I když nový majitel zatím detaily nezveřejnil, jasnější plány nabízí územní studie. Dlouhá léta chátrající areál se promění v malé sídliště s obchody a službami, včetně supermarketu.
„Už jsme takový projekt realizovali v Holešově, na místě bývalého Panského pivovaru jsme vytvořili klidný, organizovaný prostor, kde se bydlení a služby vzájemně neruší a naopak podporují. Máme zkušenost, že koncept je funkční, takže se jím inspirujeme,“ prozradil v únoru Jiří Kaňa, jednatel holešovské společnosti EL-ENG, která je majitelem „pivovaru“, s tím, že v areálu vyroste i prodejna potravin, nájemní prostory pro retail a veřejné prostranství s herními prvky nebo lavičkami.
Konkrétnější pohled na budoucí podobu areálu o rozloze zhruba 2,8 hektaru nabízí územní studie, kterou pro vlastníka areálu zpracovala uherskohradišťská společnost GG Archico. „Územní studie slouží jako neopomenutelný podklad pro rozhodování o změnách v území, jsou součásti evidence Ústavu územního rozvoje,“ připomněl váhu dokumentu Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.
Územní studie počítá s výstavbou 203 bytů o velikosti 2+kk a 3+kk a třemi tisíci metrů čtverečních obchodních ploch, budoucí obyvatelé se dočkají i supermarketu s předpokládanou prodejní plochou 1 100 metrů čtverečních. V lokalitě vznikne 382 parkovacích míst, 204 venkovních, zbytek představuje kryté stání uvnitř budov. Střechy objektů jsou navrženy jako „zelené“. „Návrh plně respektuje význam lokality v urbanistické struktuře města. Jedná se o mimořádně dobře dostupnou lokalitu, odkud je blízko nábřeží řeky Moravy, ale i kopec Rochus, což vytváří atraktivní podmínky pro bydlení,“ píše se v územní studii.
„Pivovar“ se stane opět volně průchozí. Komunikace přibližně zkopíruje historickou stopu staré cesty, která existovala ještě před pivovarem a navazovala na ulici Na Svarově.
Jelikož areál dlouhá léta jen chátral, budovy byly v žalostném stavu a staticky nebezpečné svému okolí. Jejich demolice byla podle Kani nezbytná. „Věřím, že místní i přes určitou nostalgii k pivovaru naše kroky pochopí,“ poznamenal jednatel holešovské společnosti.