7,5 milionu za „ano“ spalovně

7,5 milionu za „ano“ spalovně
Foto: il.
Hroznová Lhota, Kozojídky Zprávy 19 / 10 / 2011

Protesty z Hroznové Lhoty proti vzniku bioplynové stanice se přesunuly o kilometr dál, do Kozojídek. Stejně tak zájem akciové společnosti Rolnická. Zatímco ve Lhotě se jí vzepřelo kromě většiny obce i zastupitelstvo - starosta Petr Hanák voličům slíbil, že spalovna v jeho rodišti v čase jeho mandátu nevznikne, v sousední vesnici přijali nabídku Rolnické téměř s nadšením. Záměr výstavby v místním zemědělském areálu schválilo sedm z osmi přítomných zastupitelů Kozojídek. Jestli se záměr změní ve schválení stavby, k tomu může přispět už dnešek. Pondělního veřejného jednání zastupitelstva se kromě vedení obce zúčastnili i zástupci společnosti Rolnická.
Obyvatelé však majitelům vepřína z Hroznové Lhoty a Kozojídek nevěří. Na vážkách jsou i proto, že se v domácnostech objevily dvě písemnosti - petice a osobní dopis starosty Otakara Březiny, jenž naopak stavbu podporuje. Vážnost starostova sdělení podtrhuje fakt, že každou listinu opatřil vlastnoručním, nezkopírovaným podpisem. „Podtrhl tím důležitost situace. Snaží se nás přesvědčit hlavně ekonomickými výhodami chystané smlouvy, na které lidé slyší. My ale máme strach, že naše domy ztratí na hodnotě, že je třeba naše děti neprodají. Vždyť kde stojí bioplynová stanice, tam se kvůli zápachu nikdo nestěhuje,“ říká jedna z místních obchodnic. Jméno říct odmítla. „Protože všechno se může obrátit proti příbuznému, který dělá ve vepříně. Mohl by ztratit práci…“
Rolnická a. s., která s médii po protestech v Hroznové Lhotě nekomunikuje, slibuje Kozojídkám finanční bonusy. Konkrétně 500 tisíc korun ročně po dobu patnácti let. Společnost, která je už dnes největším partnerem obce, by se po uzavření dohody také zavázala k bezplatnému svozu bioodpadu. „Navíc už pět let máme od ní v zimě zajištěno odklízení sněhu zdarma,“ poznamenal Březina.
„Máte pocit, že současná vláda nám nějak pomůže?“ ptá se v emotivně laděném dopise občanů starosta. A zároveň si sám odpovídá. „Nepomůže. Finanční situace ve státě je velmi složitá. Jestliže někdo tvrdí, že odchov prasat smrdí, tak má pravdu. Těžko ale nějaký podnikatel ukončí činnost, která je zdrojem jeho příjmů. Předpoklad, že bude ukončen odchov prasat, není. Pokud se ale postaví bioplynová stanice, tak se zcela změní manipulace s kejdou a zápach pomine.“

?„Nasedat, jedeme do bezproblémové bioplynky“
Součástí obecní „kampaně“ je také uspořádání několika prohlídek bioplynových stanic, které stojí v okolních regionech. „Každý se bude moci na náklady Rolnické přesvědčit, jak zařízení, které může stát také u nás, funguje jinde. O zájezdech budeme všechny obyvatele včas informovat. Nejdříve by se mělo jet do Dolního Němčí,“ řekl Otakar Březina.
„Lidé by neměli mít obavu. Navíc se ještě nic neděje. Schválili jsme zatím jen záměr,“ podotkl Roman Mach, lidovecký zastupitel Kozojídek. „Rozruch kolem možného vzniku spalovny v naší obci je zbytečný.“

?„Zápach může obtěžovat i Žeraviny“
Zatímco v Hroznové Lhotě se měly spalovat pouze suroviny z rostlinných tkání, v Kozojídkách půjde o siláž a prasečí kejdu.
V tom vidí ve Lhotě, kde petici podepsala polovina ze 1 260 obyvatel, možný problém pro širší okolí. „Mám jen zprostředkované, a tudíž kusé informace o tom, co se chystá v sousední obci. Radost z toho nemáme, zápach může obtěžovat naši obec i Žeraviny, tedy všechny obce ležící blízko u sebe,“ řekl Petr Hanák, starosta Hroznové Lhoty. V jeho obci nemají s vepřínem dobrou zkušenost. „Jistá opatření kvůli potlačení zápachu na minimum se tam sice provedla, ale při inverzi vůbec neotvíráme, zápach je všudypřítomný,“ prohlásil už dřív Rostislav Ryzák, jeden z organizátorů petice. Její autoři burcovali proti chystané stavbě také informací, že spalovna by údajně mohla negativně ovlivnit kromě povrchové i podzemní vody.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace