A dost! Za svévolné ničení stromů už padnou pokuty, hrozí i vězení

A dost! Za svévolné ničení stromů už padnou pokuty, hrozí i vězení
Foto: Město Hluk  /  Po zásahu jednoho z obyvatel se strom proměnil v pahýl...
Hluk Zprávy 11 / 05 / 2025

Radnice v Hluku řeší neobvyklý problém. Obyvatelé si totiž hrají na odborníky přes zeleň a bez jakéhokoliv povolení v ruce provádějí zásahy na stromech, čímž poškozují městský majetek. A nejde o ojedinělé případy. Za poškození dřeviny přitom ze zákona hrozí až 20 tisíc pokuta.

„Občané svévolně, neodborně, a především bez povolení provádějí zásahy na městských stromech. Důvodů mají celou řadu, žádný je však neopravňuje k jejich ničení a mrzačení,“ zdůraznil David Hájek, starosta Hluku. „Je to stejné, jako kdyby k vám domů přišel cizí člověk, vyjedl celou ledničku a bránil se, že jen nechtěl, aby se jídlo nezkazilo… Město provádí pravidelnou údržbu zeleně, stejně tak reflektuje požadavky občanů na ořez. Nebudeme proto tolerovat jakékoliv nahodilé, amatérské a nezákonné zásahy, které škodí přírodě a poškozují městský majetek,“ dodal místostarosta Ondřej Kotačka.

Poškozovat dřeviny je kategoricky zakázáno, což platí i na podměrečné dřeviny, k jejichž kácení není podle zákona třeba povolení. „Stínění nebo padání listí rozhodně není důvodem k vydání povolení ke kácení ani svévolným poškozujícím zásahům,“ připomněl Hájek.

Odstrašujícím případem je „dílo“ jednoho z obyvatel podél hlavního silničního průtahu městem. Strom proměnil v pahýl jen proto, že z něj na jeho ve vjezdu zaparkované auto padal nepořádek… „Výsledek je opravdu žalostný. Strom přitom stojí na městském pozemku a vjezd do domu neslouží k trvalému parkování, za které ostatně městu ani nikdo neplatí nájemné. Nemá tudíž sebemenší právo dělat jakékoliv úpravy zeleně,“ prohlásil Kotačka s tím, že s problémy je nutné se obrátit na městský úřad, který situaci vyhodnotí a případně zajistí odborný zásah. „Strom se ještě ale pokusíme zachránit. Je mladý, mohl by přežít,“ dodal Hájek.

Za poškození dřeviny ze zákona hrozí v přestupkovém řízení až 20 tisíc korun. Pachatel se však zároveň dopouští i poškození cizí věci, za což si může vykoledovat až roční pobyt ve vězení. Záleží na hodnotě poškozeného stromu.

V Hluku věří, že se situace už nebude opakovat. Jinak beze zbytku využijí zákonných prostředků. „Vždyť stromy slouží jako stín, místo pro opylovače, regulují teplotu a snižují hluk i prašnost. Zároveň plní funkci estetickou, ekologickou a historickou,“ uzavřel Kotačka.

Tagy článku

TOPlist