Africký mor prasat je za dveřmi. Chovatelé zavírají brány
Foto: Ilustrační foto
V Česku se mor objevil poprvé, do kraje ho „přinesli“ divočáci
Společně s teplotami, které na řadě vyprahlých míst regionu ničí úrodu, stoupá také obava těch zemědělců, kteří vsadili na chov prasat. Tři divočáci, kteří minulý týden uhynuli na okraji Zlína na následky afrického prasečího moru, vyvolali po celém kraji obavy z rozšíření nákazy.
Zavíráme brány a ohrady. A čekáme, jaká budou opatření od Státní veterinární správy. V našem chovu žije na dva tisíce prasat, takže obavy z příštích dnů jsou velké, říká zástupkyně jednoho z chovů poblíž Uherského Hradiště, která požádala o anonymitu. Záhadou navíc je, kde se mohli divočáci nakazit. U nás jsou přísná veterinární opatření. Odhaduji, že do kraje přišli ze Slovenska.
Obavy z příštích dnů sdílí také Eva Nováková, která je majitelkou menšího chovu v Tučapech. Mám devět prasat a tři selátka. A bojím se o ně. Také proto, že zatím jsou k dispozici jen kusé informace z tisku a televize. Vůbec nevím, jak mám zabezpečit chov. Něco jsem si o africkém moru načetla přes internet, ale to mi nestačí, řekla chovatelka.
Dvě ze tří divokých prasat pošla jen několik stovek metrů od velkochovu. Podnik, kde žije pět tisíc prasat, je tak první na ráně. Pokud se tam mor objeví, majitelé budou muset utratit celý chov. Aby se tak nestalo, veterináři nařídili vytvoření ochranného pásma, který se od konce týdne rozšířilo na celý okres. Právě tady bude až do odvolání platit zákaz lovu a krmení divokých prasat.
Nákaza je smrtící pouze pro zvířata, která po vysokých horečkách, krvavých průjmech a zvracení hynou. Virus dokáže přežít i půl roku a může být ukryt ve zmrazeném nebo sušeném mase. Vakcinace zatím neexistuje.
I když je zpráva o výskytu moru vážnou informací, našli se i lidé, kteří dokáží situaci brát s humorem. Jeden příklad za všechny: Tak chlívek doma někdy mám, ale prase nechovám, usmála se nad problémy chovatelů Eva Novotná z Uherského Hradiště.