Aircraft přibírá, už dva roky marně hledá frézaře

Aircraft přibírá, už dva roky marně hledá frézaře
Foto: ceh
Kunovice Zprávy 25 / 07 / 2013

51. Přesně tolik zaměstnanců do konce roku plánuje přibrat kunovická společnost Aircraft Industries. Jestli kvótu naplní, je však otázkou. Kvalifikovaných pracovníků v dělnických, ale i technických profesích je totiž jako šafránu. Továrna už třeba dva roky marně shání frézaře, klempíře, soustružníky, ale i kvalifikované inženýry.
Navýšení počtu zaměstnanců vyžaduje modernizace letounu L 410 a náročný výrobní plán, který před vedení společnosti předložila ruská UGMK, majoritní vlastník. Hangár letos musí opustit 13 letadel. „V první polovině roku jsme už prodali osm strojů loňské produkce a další dva odletí v září k novým majitelům do ruského Orenburgu a Francouzské Guyany. Ještě zbývá prodat deset letadel a naplníme přání majitelů. Věřím, že to zvládneme,“ prohlásila Ilona Plšková, ředitelka společnosti Aircraft Industries. V příštím roce už má továrna vyrobit 18 letadel a v roce 2016 dokonce třicet. I proto se počítá s navýšením počtu zaměstnanců o 51 lidí na 925. A vše směřuje k zavedení třísměnného provozu.
Jenže problémem je kvalifikovaný personál. Firma už dva roky marně hledá frézaře, klempíře, soustružníky, obráběče, letecké mechaniky... „Školství nefunguje, jak bychom potřebovali, na trhu je pak obrovská díra. O profese prostě není zájem, všichni chtějí být inženýři a ekonomové, což nevěstí nic dobrého. A nejsme jediná firma, která má problémy s dělnickými profesemi. Do budoucna je to velký strašák,“ zdůraznila Plšková. Jednou z nadějí je soukromá střední škola letecká, jejímž majitelem je právě AI. „Absolventům se snažíme připravit takové podmínky, aby svoji profesní dráhu strávili ve fabrice. A zatím se nám to poměrně daří,“ říká spokojeně ředitelka jediné letecké společnosti v Česku, která vyrábí dopravní letouny s kapacitou do 19 pasažérů. „Bohužel se i stává, že kvůli náročnosti nových strojů mnozí odcházejí, protože práci nezvládají,“ podotkla.
Navlas stejná je situace na trhu práce s kvalifikovanými inženýry do technického úseku. Analytik, výpočtář je jednoduše nedostatkové zboží. „A přitom děláme pro komfort zaměstnanců maximum, s odbory jsme dokonce čerstvě dohodli navýšení pohyblivé složky mzdy všem beze zbytku o šest set korun. Je to pro ně určitě povzbuzení a signál, že s nimi počítáme,“ zdůraznila Plšková.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace