ANO má večer oznámit vznik nové krajské vlády. K sobě si chce vzít Piráty, ODS a ČSSD

ANO má večer oznámit vznik nové krajské vlády. K sobě si chce vzít Piráty, ODS a ČSSD
Foto: ara  /  Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a předsedkyně krajského výboru KDU-ČSL Šárka Jelínková na dnešní mimořádné tiskové konferenci
Zlínský kraj Zprávy 07 / 10 / 2020

Piráti a ODS vyzvali Čunka, ať se vzdá mandátu krajského zastupitele

O nové krajské vládě má být jasno už dnes večer. Vedení vítězného sdružení ANO má mít podle zákulisních informací odpoledne rozhodující schůzku s Piráty, ODS a ČSSD. A očekává se oznámení koaliční dohody.

Hejtman Jiří Čunek svolal na dnešní dopoledne tiskovou konferenci, na které oznámil, že krajský výbor KDU-ČSL se v úterý večer dohodl na usnesení, ve kterém vyzval ODS, Piráty a STAN k uzavření funkční koalice. Tato koalice by v zastupitelstvu získala 26 křesel ze 45.

Lídr lidovců současně odmítl požadavek Pirátů a ODS, aby se vzdal mandátu krajského zastupitele.

„Piráti uvedli, abych se vzdal pozice zastupitele. Je to stejný požadavek, jako kdyby mě požádali, abych se vzdal mandátu senátora. Je to mandát, který se získává ve volbách a je nezcizitelný. Připadá mi, že je to za hranou ústavního pořádku. Jeden zastupitel zcela jistě nerozvrátí celé zastupitelstvo,“ řekl Čunek, který získal ve volbách 9083 preferenčních hlasů. Zároveň uvedl, že netrvá na své osobní účasti v krajské radě.

Lidovci nabídli Pirátům tři místa v devítičlenné radě. Sami by měli dvě, stejně jako STAN a ODS. Ústupek ze strany lidovců považuje Čunek za dost velký. „Piráti a STAN by tímto měli v radě většinu. Ze strany KDU-ČSL se nám zdá, že nabídka je velkorysá,“ uvedl Jiří Čunek.

Tagy článku

TOPlist