Archeologové odjeli, vznikne „kombinovaný“ dům
Foto: Pavel PRINC
Motyčky, špachtle, rýče a štětce, tedy obvyklé pracovní nástroje archeologů, vystřídá v brodské ulici Hradišťská už brzy těžká technika. Archeologický výzkum na soukromém pozemku poblíž centrálního Masarykova náměstí skončil a stavbě domu, jenž zkombinuje kanceláře s obytnou částí, už nic nebrání. Výsledky průzkumu archeology překvapily.
A co po stovkách let znovu spatřilo světlo světa? Jeden nález považují experti ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti za unikátní. Jedná se o suterén ve střední části parcely, který zanikl požárem. Ohněm zaniklé sídlištní situace jsou v archeologii právem považovány za vůbec nejzajímavější. V případě aktuálně prozkoumaného suterénu musel být požár rychlý a intenzivní, neboť se celá nadzemní konstrukce vlivem žáru zřítila a pohřbila na několik set let všechno vybavení suterénu na místech, kde v danou chvíli stálo, přibližuje Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea. Vytvořila se tak jakási časová konzerva, která nám dnes umožňuje nahlédnout do části suterénu středověkého domu v okamžiku, kdy jej zachvátil tento ničivý požár, doplnil archeolog.
Za výjimečný nález lze považovat také některé ze středověkých nádob na vodu. Kromě desítek běžných keramických nádob se podařilo objevit i luxusní džbán zdobený motivem gryfa či hlavičku keramické panenky, prozradil Pavel Princ, mluvčí Slováckého muzea.