Archeologové se ve Starém Městě vrátili do časů husitských válek
Foto: Aleš Korvas / Archeologové objevili pod Michalskou ulicí zachovalý džbán z přelomu 14- - 15. století.
Archeologové neskrývají zklamání! Jejich průzkum na rohu ulice Michalská ve Starém Městě nepřinesl žádné převratné velkomoravské objevy. Pyšní se pouze nálezem spáleného torza domu a zachovalého džbánu z přelomu 14.-15. století, tedy z období husitských válek.
Archeologický průzkum je předvojem stavební výstavby (přímo naproti hřbitova). Až archeologové místo opustí, soukromý investor rozjede stavbu polyfunkčního domu. V patrech vyroste osm bytů, dole prodejní prostory, prozradil Josef Bazala, starosta Starého Města.
Tým archeologů vedený Luďkem Galuškou, vedoucím uherskohradišťského Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea Brno, v Michalské ulici pátrá po stopách lidské činnosti z období Velké Moravy. Jen o pár metrů dál je totiž místo, kde Galuškovi předchůdci Antonín Zelnitius a Vilém Hrubý objevili velkomoravské hroby. Bohužel, z hlediska nálezů z období Velké Moravy jsme trochu zklamaní. Objevené úlomky keramiky nebo džbánek jsou z přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Sondy přitom máme vykopány do hloubky více než tří metrů, ale nálezy pozůstatků z období Velké Moravy zatím nikde, posteskl si uznávaný archeolog Luděk Galuška. Největší porci nálezů tvoří úlomky takzvané tuhové keramiky. Se střepy můžete psát jako s klasickou tužkou, poznamenal Galuška.
Archeologové každopádně narazili i na spálené torzo domu, které objevili v hloubce přibližně půldruhého metru. Dům byl zahloubený do země, tzv. zemnice. V jeho prostorách jsme nalezli největší množství úlomků tuhové keramiky, podotkl Galuška, podle kterého zbytky domu patří k nejstarším nálezům v lokalitě. Klenotem mezi keramickými nálezy je zachovaný džbán zdobený vlnovkami z přelomu 14. a 15. století, tedy období husitských válek. Třeba z něj pil nějaký husita, nebo naopak stoupenec katolíků, zamyslel se uznávaný archeolog Luděk Galuška.