Auta mezi hroby nevadí tak jako psi

Auta mezi hroby nevadí tak jako psi
Foto: fab  /  Pes pod paží - Tak se obchází zákaz vstupů čtyřnohých miláčků na hřbitov.
Uherský Brod Zprávy 12 / 11 / 2008

Pohodlnost a drzost lidí nezná hranice, ani na hřbitovech!

K podzimnímu období patří tradičně zvýšená návštěvnost hřbitovů. Ovšem i zde platí: čím víc lidí, tím se objevuje i víc problémů. Krádeže kytic či věnců patří bohužel už ke každoročnímu koloritu. V poslední době však přibývá i lidí, kteří si zajedou přímo až k hrobu autem. Tento jev mohli lidé zpozorovat především během uplynulého svátku všech mrtvých.
„Zajímalo by mě, zda jsou vydány nějaké výjimky pro vjezd autem na hřbitov. Chodím tam dost často a mám dojem, že tam vjíždí čím dál víc aut. Jedni jedou smetat listí kolem hrobu, jiní vezou květináč s výzdobou a umývají pomník a všichni zastaví až u hrobu. Stejně často chodím i na hřbitov v Nivnici a ještě jsem si nevšimla, že by si tam někdo dovolil vjet autem,“ kroutí hlavou důchodkyně Marie Mikulcová z Uh. Brodu. Podle jejích slov jde přitom často o mladé lidi, kteří by si nástroje mohli v klidu ke hrobu přinést. Pravidla pro vjezd na hřbitov vysvětlil jeho správce Stanislav Hladiš. „S auty je to složitější. Jezdit sem můžou jen ti, kdo vezou k hrobu nějakou starší osobu, nebo když si někdo veze pytle s novou drtí na hrob,“ sdělil Hladiš. Podle něj se takovéto vjíždění povoluje, protože hřbitov má pouze jednu spodní bránu a na druhý konec hřbitova je to až tři sta metrů. V dušičkovém období se pohyb aut po hřbitově více toleroval. „Ovšem kdo chce jen zapálit svíčku, nemá tu s autem co dělat,“ dodal Hladiš. Správce hřbitova je tak v nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně nechce bránit lidem zavézt své nepohyblivé příbuzné na pietní místo, na straně druhé drzost zlodějů nezná meze a klidně si ke své činnosti přistaví i auto.
„Kameníkovi už na parkovišti auto vybrakovali, tak raději také jezdí mezi hroby. Navíc, starám se o tři hřbitovy a to nejde uhlídat. Když už bych někoho chytil, tak zas nemám pravomoc ho pokutovat nebo jakkoli potrestat,“ podotkl správce, který by uvítal častější návštěvy městské policie. „Bohužel pohodlnost lidí je čím dál větší. Nevím, jsem asi už stará a mám snad na dnešní život příliš tvrdá měřítka. Ale myslím si, že lidé by měli na určitých místech pietu zachovávat, a hřbitov takové místo určitě je. Často tam vídám i paničky s pejsky, což si myslím je stejný případ jako předchozí,“ upozorňuje na další neduh Mikulcová.
Jestliže v otázce aut je dilema, kdo si může dovolit vjet na hřbitov autem a kdo ne, tak v otázce psů na hřbitově má správce jasno. „To pro mě znamená daleko vážnější problém,“ přiznal Hladiš. Před hřbitovem je sice tabule s jasným zákazem vstupu se psem. Někteří jedinci si s tím však hlavou nelámou. „Někdo poctivě psa přiváže venku, ale někdo si servítky nebere. A když mě pak uvidí, chytne psa pod paži a myslí si snad, že už to pes není, že je to balík,“ popsal Hladiš. Podle něj pohled na rozhrabané hroby nepotěší nikoho. „Co se týče psů, tak jejich pobyt na hřbitově je zakázán informační tabulí. Pokud strážníci někoho přistihnou, řeší se to blokovou pokutou až do výše tisíc korun,“ upozornil velitel uherskobrodských strážníků Libor Kubiš. A jak dodává, strážníci věnují v těchto dnech kontrole hřbitovů zvýšenou pozornost. „Kontroly probíhají namátkově jak přes den, tak i večer. A řidiči, kteří nemají ke vjezdu opravdu dobrý důvod, jsou pokutováni za porušení zákazu vjezdu. Tedy i včetně bodů do bodového systému,“ zakončil Kubiš.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace