Autobusy (ne)jezdí, třicet řidičů je doma

Autobusy (ne)jezdí, třicet řidičů je doma
Foto: www.mhdzive.cz  /  Řidičů autobusů ČSAD Uherské Hradiště kvůli pandemii koronaviru ubývá.
Slovácko Zprávy 28 / 10 / 2020

Autobusový dopravce ČSAD Uherské Hradiště bojuje s koronavirem, aktuálně hlásí více než 30 řidičů, kteří jsou v karanténě nebo pozitivní! A tak se stává, že cestující čekají na pravidelný spoj marně. Na možné trable je ostatně dopravce upozorňuje v čekárně. Z nejhoršího jej dostala změna jízdního řádu, který se dotkla školních spojů.

„Vzhledem k dané situaci nemůžeme z provozních důvodů zajistit všechny spoje podle jízdního řádu,“ upozorňuje cestující na komplikace leták u informační tabule s odjezdy autobusů. A nejde jen o plané varování.

„Ještě před zrušením školních linek každý den neodjelo až deset spojů, hlavně to odnesla linka ze Starého Města do Kunovic. Ale když nejsou řidiči, není jiné východisko,“ potvrdil Ivan Kallus, zástupce ředitele pro autobusovou dopravu společnosti ČSAD Uherské Hradiště, podle kterého je aktuálně pozitivních osm řidičů, dalších více než dvacet je v karanténě. „I když nám řidič nahlásí karanténu den předem, někdy si s tím prostě neporadíme. Nemocnost řidičů je více než dvacet procent, což se opravdu jen těžko nahrazuje,“ posteskl si Kallus. Dopravce přesto dělá maximum, aby cestující problém pocítili co nejméně.

Trn z paty ČSAD vytrhl Zlínský kraj, který od pondělí 19. října až do 1. listopadu omezil školní spoje. Vzhledem k uzavření základních škol postrádají smysl. „Aktuálně tak vypravujeme všechny spoje, ale otázkou je, jak dlouho. Když nemocnost řidičů dál poroste, bude to velký problém,“ uvědomuje si Kallus. Autobusový dopravce zaměstnává 164 řidičů, ale klidně jich přijme dalších deset, možná dvacet. Řidiči jsou však nedostatkovým zbožím. „Za normálního stavu nemocné i dovolenkáře nahradíme, ale aktuálně jsme v nouzové situaci,“ zdůraznil zástupce ředitele.

A to ještě autobusy jezdí poloprázdné, vytížené jsou zhruba ze třiceti procent. „Školáci nejezdí, stejně tak senioři a spousta lidí využívá z obavy o zdraví automobil. Je to divná doba,“ pokrčil rameny Kallus.

Tagy článku

TOPlist