Autovrakům zazvonil umíráček, majitelé se prohnou
Foto: Aleš Korvas / Ve Starém Městě se pustili do čištění ulic od autovraků.
Autovraky mizí z ulic Starého Města. Radnice se pustila do „likvidace“ nepojízdných vozidel, která blokují provoz nebo parkovací místa v ulicích města. Využívá tak novelu zákona, která samosprávám dala do rukou podstatně účinnější zbraň v boji s autovraky.
I když zákon o silničním provozu ožil už loni 30. dubna, ve Starém Městě na rozdíl od jiných měst ještě čekali na vyjasnění všech pravidel a nabytí právní moci. Od 1. ledna už ale nemají slitování. „Odbor správy majetku města a strážníci městské policie zahájili monitoring nepojízdných vozidel bez STK a autovraků, které tvoří překážku na komunikaci nebo blokují parkoviště. Napočítali zhruba dvacet aut. Vyzvali jsme majitele a zahájili nucené odtahy. Situace už byla nesnesitelná,“ uvedl Martin Zábranský, místostarosta Starého Města.
Autovraky bez SPZ, u kterých už nelze dohledat vlastníka, končí ve firmě Kovosteel, kde je čeká ekologická likvidace. Když je majitel dohledatelný, obdrží výzvu a mezitím jeho vůz skončí na hlídaném parkovišti, kde si jej může do tří měsíců vyzvednout. „Jakmile lhůta vyprší, pojízdné auto nabídneme k prodeji v dražbě, nepojízdné skončí opět v Kovosteelu. Výtěžek z dražby slouží k pokrytí nákladů, které máme s odtahem a parkováním vraků u smluvního partnera,“ doplnil Zábranský s tím, že na hlídaném parkovišti skončily první čtyři autovraky.
Odtah vozidla přijde na 1 800 korun, jeho odstavení na hlídaném parkovišti pak 1 200 korun za každý započatý měsíc. Veškeré náklady jdou na vrub města. „Když jse vlastník dohledatelný, veškeré náklady po něm zpětně vymáháme,“ zdůraznil místostarosta Starého Města.
Autovraky podle něj nejčastěji hyzdí lokalitu kolem Zevosu, Luční čtvrť nebo Moravní nábřeží.