Bandriová: „Jedna kudla do zad stačí“

Bandriová: „Jedna kudla do zad stačí“
Foto: fab  /  Irena Bandriová, bývalá starostka Prakšic
Prakšice Zprávy 10 / 10 / 2012

Exstarostka Prakšic prolomila pro DOBRÝ DEN hráz mlčení

Vrátí se Irena Bandriová na místo starostky Prakšic? Pokud petice za svolání mimořádného zastupitelstva a její návrat do funkce uspěje, není to vyloučeno. Proti bleskovému odvolání Ireny Bandriové a jejího zástupce Karla Vlka, o kterém zastupitelé rozhodli nečekaně ve čtvrtek 20. září, se zatím postavilo 200 lidí. Samotná Bandriová, kterou ve funkci nahradil Josef Hefka, však o návratu zatím neuvažuje. „Bohužel musím říct, že se současnými lidmi v zastupitelstvu bych si za jeden stůl sedala už jen velice těžko, protože jim nevěřím. Jedna kudla v zádech mi stačí,“ říká v rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

Prakšice se nechtěně zapsaly do historie. Dosud nikdo neodvolal bez konkrétního vysvětlení dva nejvýše postavené zástupce obce. Proč k tomu došlo?
Žádné pádné a závažné důvody mi nikdo nesdělil, i když jsem je chtěla slyšet. O tom, že se bude hlasovat o mém odvolání, jsem se dozvěděla až přímo na řádném jednání zastupitelstva při změně programu jednání. Musím však dodat, že všechny důvody, které zazněly na jednání - špatný chodník, uschlý strom a podobně -, nejsou důvody k odvolání. Až z novin se dovídám dodatečně o  důvodech k odvolání, které se narychlo vykonstruovaly. Mají jen zastínit zásadní věc - JAK  jsem byla odvolána. Já jsem vždy pro řešit věci na rovinu, otevřeně.  Kolegové“ ale neměli chuť ani odvahu řešit věc chlapsky, nýbrž vše provedli v tichosti a především bez účasti občanů. A to je to, co je na tom to nejskandálnější.

Nový starosta Josef Hefka vyjmenoval pro DOBRÝ DEN tři důvody k odvolání. Vaši údajnou neschopnost dotáhnout do konce venkovní zastřešení stadionu, ozvučení obce a zastřešení všech autobusových zastávek. To nezní jako pádné důvody pro tak rychlou změnu...
?
Máte pravdu. Mně to vše zapadá do sebe až zpětně, proč některé akce nebyly na červnovém jednání schváleny. Pravděpodobně už se začaly vytvářet důvody pro mé odvolání. Autobusové přístřešky se tu řeší už několik let. Měla jsem v úmyslu je řešit společně i s novým autobusovým ostrůvkem, protože zastavování autobusů v jedné lokalitě obce je velmi nevhodné. Ozvučení obce bylo konečně schváleno na  zářijovém zasedání a venkovní posezení na hřišti jsme ještě týden před 20. září na pracovní poradě projednávali - všichni zúčastnění byli spokojení, vše bylo bez problémů. A týden nato je všechno jinak? To dle mého není moc férové jednání.

Sdružení Nezávislí - Prakšice 2014, tedy rivalové sdružení Občanů pro obec, které zastupujete, chtěli obsadit místo starosty hned po volbách v roce 2010. Necítila jste z jejich strany nebo od někoho jiného nechuť spolupracovat?
Co se dělo po volbách v roce 2010, nelze popsat několika slovy. Toto sdružení nebylo rivalem jen Občanů pro obec, ale především všech dalších sdružení na kandidátkách, které složil bývalý starosta. Nakonec vznikla koalice tří sdružení, jejíž členové se zavázali i písemnou dohodou na spolupráci a podpoře kandidátů, což se nakonec na ustanovujícím zasedání stalo. Čtyřčlenná opozice, která v Prakšicích existuje již několik let, by ale neměla sílu mě odvolat, kdyby jim další členové nebyli nápomocni. Jaká nová spolupráce byla dohodnuta, to nevím. Jeden ze zastupitelů ale za zvednutí ruky pro mé odvolání už své dostal - post místostarosty. A další spolupráce? Až na výjimky téměř žádná účast členů zastupitelstva na jakýchkoli akcích v obci, o nulových iniciativách nebo naprostém nezájmu být nápomocen radou při vedení obce se ani nechci zmiňovat. Jak asi pracoval poslední dva roky současný starosta, když územní plán, jeden z nejdůležitějších dokumentů obce, až do mého odvolání vůbec neviděl? Přičemž s ostatními zastupiteli a projektantem jsme na něm pracovali už přes rok a na základě v březnu schváleného zadání územního plánu jsme dostali od Zlínského kraje i dotaci ve výši 110 tisíc korun. A současného místostarostu jsem před zářijovým zasedáním neviděla půl roku. Tak by práce zastupitelů pro obec asi neměla vypadat.

Obcí koluje petice, která požaduje svolání mimořádného zastupitelstva, vysvětlení odvolání a váš návrat do funkce. Dokážete si představit, že budete znovu starostkou?
O petici vím jen z novin. Přiznávám, že ta neuvěřitelná odezva byla pro mě velkou morální podporou. Nejde už ani o to, že se lidé ptají na důvody, ale především chtějí slyšet, proč tak rychle a proč bez jejich účasti byly nečekaně změněny dvě vedoucí funkce na obci. A že bych se vrátila? Musím bohužel říct, že se současnými lidmi v zastupitelstvu bych si za jeden stůl sedala už jen velice těžko, protože jim nevěřím. Jedna kudla v zádech mi stačí.

Nyní jste na nemocenské. Co budete dělat po uzdravení?
Miluju své povolání, byť jsem od něj na chvilku „utekla“. Cítila jsem totiž velkou zodpovědnost, kterou mi dali prakšičtí občané ve volbách, a nechtěla jsem jejich důvěru zklamat. Ráda se opět ale vrátím ke svému učitelskému povolání.
 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace