Barokní kašna, kříž a křížové zastavení, radnice opravila památky
Foto: iDobryDen.cz
Barokní kašna na Mariánském náměstí v Uherském Hradiště prošla restaurátorským zásahem. Kulturní památku z konce 17. století trápilo degradování kamene a koroze. Obnova přišla na 140 tisíc korun. Radnice však povolala restaurátory i na kříž v Míkovicích a křížové zastavení v Sadech.
Kašna, jejíž bazén tvoří dvanáct kamenných kusů, prošla komplexním restaurátorským zásahem v roce 2016. „Stav památky je tak stabilizovaný, ale už se projevovala přirozená degradace kamenných prvků a koroze na kovových sponách, které zamezují pnutí bazénu,“ vysvětlil investici Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.
Restaurátor Tomáš Martinák očistil kameny od biologického napadení i prachu, provedl jejich plastickou i barevnou retuš a vyměnil původní kovové spony za kopie z nerezu. Povrch opatřil ochranným hydrofobním nátěrem. „Všechna opatření zabrání degradaci kašny po dobu pěti let,“ informovala Pavlína Jagošová, místostarostka Uherského Hradiště. „Památky jsou spojením s historií, kulturou a dokladem událostí, které utvářely naše město. Je proto důležité, abychom jim věnovali potřebnou péči a zabránili degradaci jejich materiálů,“ dodala místostarostka.
Kašnu postavil Karel Josef Rossi, stávala uprostřed náměstí, na současném místě je od roku 1715. Na původním stanovišti stojí morový sloup.
Kříž v Míkovicích na ulici Hlavní také prokoukl. Naposledy si vyžádal restaurátora v roce 2003, kdy jej výrazně poškodil náraz autobusu. „Kříž už vyžadoval opětovné zakonzervování. Kameník Petr Blaha se proto postaral o očištění kamene, barevné sjednocení a ošetření hydrofobním roztokem,“ informoval Pášma s tím, že náklady se vyšplhaly na 29 tisíc korun. Autorem kříže v Míkovicích z roku 1891 je kamenický mistr Josef Zbořil.
Kameník z Vlčnova si ještě posvítil na křížové zastavení v Sadech pod hřbitovem, u díla neznámého autora z 19. století se postaral o očištění, barevnou retuš, zpevnění kamene a zlacení písma na mramorové desce. Městu vystavil účet na 26,5 tisíce korun. „Když už se honosíme vzácným dědictvím v podobě památek, je nezbytné, abychom se o ně starali a zachovali je pro další generace. Jde především o investici do budoucnosti města,“ prohlásil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.