Barokní poklona se rozpadá, silničáři se k památce chovali macešsky

Barokní poklona se rozpadá, silničáři se k památce chovali macešsky
Foto: archiv  /  Pozdně barokní poklonu čeká generální rekonstrukce, od střechy až po základy.
Uherský Ostroh Zprávy 24 / 05 / 2026

Barokní poklona pravděpodobně z poloviny 18. století vysílá S.O.S. O drobnou sakrální památku se dvacet let nikdo pořádně nestaral, její stav je žalostný. Radnice v Uherském Ostrohu už ale připravuje obnovu díla, které stojí u silnice první třídy na Blatnici pod Svatým Antonínkem.

„O křížky a kapličky se ve městě dříve staraly rodinné klany, barokní poklonu dlouhé roky udržoval Petr Bubeník, který ji pravidelně natíral vápnem. Jenže po pozemkových úpravách před dvaceti lety památka omylem skončila ve vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic ČR, které do její opravy neinvestovalo ani korunu,“ připomněl Vlastimil Kuřimský, starosta Uherského Ostrohu, s tím, že památka změnila majitele teprve před rokem. Silničáři ji za symbolickou korunu darovali městu.

Pozdně barokní poklonu čeká generální rekonstrukce, od střechy až po základy. „Střešní krytina je ve špatném stavu, krovy jsou prohnilé, památka vyžaduje i opravu zdiva a omítek, včetně restaurování štukové výzdoby na římsách, a další nezbytné zásahy směřující k navrácení památky do důstojného a bezpečného stavu,“ uvedl Kuřimský, který s památkáři ještě řeší návrat k původnímu baroknímu barevnému provedení, ke klasické modré a bílé. Kombinace uvedených barev bývala synonymem pro aristokratickou eleganci a luxus.

Oprava přijde zhruba na 400 tisíc korun, radnice získala dotaci sto tisíc od společnosti ČEPS. „Cílem je zachovat drobnou sakrální stavbu jako součást kulturního dědictví regionu,“ dodal starosta. Dělníci si na poklonu posvítí v letních měsících, dílo předají do konce října.

Tagy článku

TOPlist