Bazén je v havarijním stavu, kontaminuje spodní vody. Koupaliště zůstane zavřené!
Foto: Zdeněk Kučera
Koupaliště v Kunovicích se v létě neotevře, jeho brány zůstanou po šestašedesáti letech uzamčené. Ortel nad oblíbeným místem vodních radovánek vyřkli zastupitelé, kteří ale jen reagovali na posudky odborníků a závěry hygieniků. Bazén je totiž v havarijním stavu, unikající voda z něj kontaminuje spodní vody. Koupaliště se znovu otevře až po rekonstrukci, která je však ve hvězdách…
„Technický stav koupaliště je natolik špatný, že není možné bez celkové rekonstrukce bazénu efektivně zabránit úniku bazénové vody do podzemních vod se všemi důsledky jejich kontaminace a sankcemi kontrolních orgánů. Uzavření koupaliště je jediné řešení,“ pokrčil rameny Pavel Vardan, starosta Kunovic.
Město se s přísnými nároky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje potýkalo každoročně, navíc při provozování koupaliště musí dodržovat legislativu a podmínky, vydané orgánem ochrany přírody a krajiny při nakládání s vodami, například požadavky na odběr podzemní vody ze studní nebo na kvalitu i množství vypouštěných vod z bazénu do řeky Olšavy. „Vana plaveckého bazénu je v havarijním stavu. I přes opakované stavební úpravy v posledních letech jsou patrné rozsáhlé dutiny, dochází k odtržení svrchních vrstev betonové konstrukce, materiál se masivně odlupuje a vznikají rozsáhlé praskliny. Bazén tak není vodotěsný,“ píše se mimo jiné v jednom z posudků odborných firem, které jednoznačně nedoporučují další sanaci bazénu. Upozorňují, že s ohledem na jeho degradaci je nutná kompletní rekonstrukce.
„Už loni jsme zaznamenali únik vody z bazénu a při vypuštěném bazénu byl naopak patrný průsak vody z okolního prostředí zpět do bazénu. Netěsnost bazénové vany se tak jednoznačně potvrdila,“ připomněla Monika Pančochová, vedoucí odboru správy majetku města a životního prostředí kunovické radnice.
Bezproblémový nebyl ani provoz dětského brouzdaliště, hygienici poukazovali na absenci nepřetržité cirkulace vody, což mělo za následek překračování mezních hodnot mikrobiologických ukazatelů, nízkou hodnotu volného chlóru, vysokou hodnotu pH a nízký oxidačně-redukční potenciál. „Je třeba přijmout stavební opatření, která problém cirkulace vody vyřeší, nebo brouzdaliště neprovozovat,“ zní závěry krajské hygienické stanice.
Radnice se ještě snažila zachránit alespoň letošní sezonu lokální sanací bazénu, jenže předpokládané náklady se vyšplhaly na 1,8 milionu korun. Cena navíc nezahrnovala celkový nátěr bazénu a opravu poškozených částí pod stávajícími rozvody. „Investice ani nebyla spojená s jakoukoliv právní zárukou na vznik dalších trhlin a vodotěsnost bazénu,“ zdůraznil Vardan s tím, že provozování více než 60 let starého koupaliště vyžadovalo stále významnější, ale neefektivní investice.
Hospodaření koupaliště se v posledních letech pohybovalo v červených číslech, za poslední tři roky radnice na jeho provoz doplácela z rozpočtu více než 4,5 milionu korun. Návštěvnost se loni po delší době vyšplhala přes 5 tisíc osob.
Koupaliště postavili svépomocí místní občané v 50. letech minulého století, slavnostně otevřené bylo 1. července 1958. Dominantou areálu byla desetimetrová skokanská věž, která však byla kvůli statice loni snížena o polovinu. Radnice rekonstrukci koupaliště řešila už před deseti lety, realizaci však zhatily předpokládané náklady, atakující hranici 100 milionů korun. „Zadáme vypracování nové studie na rekonstrukci, aby koupaliště odpovídalo současným potřebám i efektivnějšímu využití v průběhu celého roku,“ prozradil Vardan.