Bez viníka volejte policii!

Bez viníka volejte policii!
Zprávy 13 / 03 / 2009

Malé nehody: Vinu musí prokázat poškozený, jinak u pojišťoven vyhoří

Už druhý měsíc se marně domáhá náhrady škody na vozidle a její vyhlídky nejsou vůbec růžové. Viník lednové kolize v Uh. Ostrohu, při níž se škoda nepřehoupla přes sto tisíc korun, totiž vinu popírá. A jeho zájmy hájí i pojišťovna. Slečna Alena H. však bojuje za svá práva a zalarmovala dopravní inspektorát uherskohradišťské policie, který si na okolnosti nehody zpětně posvítí.
„Jen v kostce, zastavila jsem před přechodem pro chodce, řidička nestihla zabrzdit a zezadu do mě drcla. Vinu však nepřiznala, jelikož jsem krátce předtím vyjela z vedlejší silnice na hlavní, čímž jsem ji prý omezila. Je to ale nesmysl, měla dostatek času zastavit, ale zřejmě se vůbec nevěnovala řízení,“ je přesvědčená Alena, která si nepřála zveřejnit další iniciály. Písemné vyrozumění pojišťovny viníka ji šokovalo. Klientovi prý věří a ať dokáže, že nehodu skutečně zavinil. „Chci jen poukázat na problém, který může potkat každého řidiče,“ vysvětlila důvod anonymity.
Jak se v podobné situaci zachovat? Když se účastníci dopravní nehody neshodnou, kdo je viníkem, experti doporučují volat policii! „Je nutné si totiž uvědomit, že novela zákona o silničním provozu zhoršila postavení poškozených, kteří se sami musí postarat o svá práva. Doporučuji proto zajistit co největší množství důkazů, pořídit aspoň mobilním telefonem fotky postavení vozidel a poohlédnout se po svědcích,“ radí Michal Březina z Centra likvidace škod na vozidlech pojišťovny Kooperativa. Určit viníka nehody není role pojišťovny. „Důkazní břemeno je na straně poškozeného, který musí předložit co nejvíc důkazů. Když se s viníkem nedomluví, je vždy nejlepší volat policii,“ tvrdí i Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.
Na zajištění důkazů mají podle něj řidiči dbát za každých okolností. Viník si totiž ještě může vše rozmyslet a pojišťovně pojistnou událost nenahlásit! „Nehodu může nahlásit i oběť nehody, ale pojišťovna po ní bude požadovat důkazy o vině klienta. A tady pak platí, že čím víc důkazů, tím větší šance na uplatnění náhrady škody,“ zdůraznil Bálek. Když nelze jednoznačně určit, kdo je viník, pojišťovny se většinou domluví na úhradě škody půl na půl.
V případě nejasností je však nejlepší zavolat policii, která prstem ukáže na viníka. A ještě mu „napaří“ pokutu až dva tisíce korun za přestupek. Na dopravní inspektorát je možné se obrátit i dodatečně, jak to učinila i paní Alena. „Zpětné šetření nehody je však už hodně obtížné, už je zapotřebí i znaleckých posudků. Je proto lepší v případě nejasností volat policii hned, za příjezd dopravní hlídky se nic neplatí,“ doporučuje i Jitka Zámečníková, tisková mluvčí uherskohradišťské policie.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace