Bezdomovci jsou daní za živé město

Bezdomovci jsou daní za živé město
Foto: ilustr. web
Uherské Hradiště Zprávy 25 / 06 / 2015

Bezdomovci jsou pihou na tváři Uherského Hradiště, žebrají, odpuzují a vyspávají v ulicích přede dveřmi domů, na lavičkách nebo nádraží. Obyvatelům už dochází trpělivost, jenže radnice nemá účinnou zbraň, jak nešvar vymýtit. Město paradoxně doplácí i na čilý kulturní a společenský život.
„Problém vnímáme, městská policie se jej snaží dlouhodobě eliminovat, ale není možné postupovat jen cestou represe. Důležitá je i prevence,“ říká Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Kritiku obyvatel, která zazněla na posledním veřejném fóru, chápe. „Je velmi nepříjemné, když člověk prochází městem a na lavičkách se povalují bezdomovci nebo sociálně slabší. Jako magnet je přitahují letní akce, které se v Uherském Hradišti konají prakticky každý týden, ať už je to Letní filmová škola nebo Slovácké léto. Letos navíc hostíme i mistrovství Evropy jedenadvacítek,“ ví Blaha, že město tak platí daň za kulturní, společenské a sportovní dění.
Radnice se snaží ve spolupráci s oblastní charitou začlenit bezdomovce zpátky do společnosti, ale u některých jde o nadlidský úkol. „Se životem jsou spokojení, nemají důvod nic měnit. V takových případech není jiné cesty než jim represí pobyt ve městě znepříjemnit,“ zdůraznil starosta, podle kterého není možné „boj“ s bezdomovci vyhrát. „I oni mají svá práva, mohou se svobodně pohybovat. Nemůžeme je přinutit, aby opustili město, ale městská policie může důsledným dohledem zabránit, aby porušovali platné předpisy, vyhlášky, zákony. Ale není to jednoduché. Když jedno místo opustí, za půl hodiny se objeví jinde,“ přiznává Blaha, který má s nezvanými hosty nejednu osobní zkušenost. „Čas od času mě požádají o peníze. Ale to odmítám. Když už jim chce člověk pomoct, protože bychom neměli zavírat oči před neštěstím druhých, je lepší je obdarovat jídlem. Za peníze si totiž koupí jen alkohol a potom páchají přestupky,“ nedělá si iluze Blaha.
Nejkrušnější období pro obyvatele Uherského Hradiště už vypuklo, EURO 21 je v plném proudu. Masarykovo náměstí ožilo fanzónou...

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist