Bezdomovci sužují cestující, nádražím se line smrad

Bezdomovci sužují cestující, nádražím se line smrad
Foto: Ilustrační foto
Staré Město Zprávy 13 / 11 / 2019

Vlakové nádraží ve Starém Městě je stále častěji azylem bezdomovců, kteří jsou terčem kritiky cestujících. Radnice však nemá žádné účinné páky, jak situaci vyřešit. Svázané ruce má většinou i městská policie. Paradoxní je, že ve městě funguje Azylový dům sv. Vincence, určený právě pro lidi bez střechy nad hlavou.
„Dva bezdomovci před budovou, dva uvnitř, ani jeden z nich zrovna nevoněl. Zápachem přitom porušovali návštěvní řád nádražní budovy. A těžko pochybuju, že čekali na vlak, zvlášť když v čekárně seděli ještě odpoledne… Zápach už byl takový, že ostatní cestující raději čekali na perónu,“ postěžoval si na sociální síti jeden z cestujících. „Zápach je opravu nesnesitelný, ale to není všechno, bezdomovci na nádraží často i kálejí. I proto do čekárny už vůbec nechodím, koupím si lístky v e-shopu a jdu přímo na nástupiště pět minut před příjezdem vlaku,“ uvedl Tomáš Kopřiva z Uherského Hradiště.
Nádražní bezdomovci jsou ve Starém Městě dlouhodobým problémem. Jen si jich někdy lidé všímají méně, jindy více. V závislosti právě na jejich vizáži a vůni… „O problému víme, ale máme svázané ruce. Lidé většinou nic neporušují, jen sedí na lavičce… To, že mají problémy s hygienou, je samozřejmě nepříjemné, ale to není důvod k jejich „vyhození“. Když nedělají nepořádek, nejsou agresivní, nic nemůže ani městská policie,“ pokrčil rameny Josef Bazala, starosta Starého Města, který však připustil, že strážníci by mohli na nádraží zamířit častěji. „Je to ale boj s větrnými mlýny. Bezdomovci počkají v okolí nádraží a až strážníci odjedou, tak se vrátí. Hledají teplo. Městská policie ale dostane pokyn k pravidelnějším kontrolám,“ poznamenal Bazala, podle kterého lidé bez domova různě migrují, pohybují se v Uherském Hradišti, Kunovicích, Starém Městě.
Oříškem je rovněž vlastnictví objektu, který nepatří radnici, ale Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), jejíž možnosti jsou ale takřka nulové. Jediné řešení je povolání bezpečnostní služby, což však stojí peníze. Jeden z bezdomovců navíc před časem jejich zaměstnance napadl… „Vlastníka nádražní budovy určitě o problému informujeme, ale je otázkou, jestli to k něčemu bude. Když nikdo neporušuje zákon, je to fakt těžké,“ posteskl si Bazala.

autor: PETR ČECH
TOPlist