Biskup si z Velehradu odvezl originální pečetidlo

Biskup si z Velehradu odvezl originální pečetidlo
Foto: archiv Iris Fojtíkové  /  Na pečetidle je také osobní znak biskupa, který je doplněný jeho osobním heslem Pax Vobis – pokoj vám.
Velehrad, Uherský Brod Zprávy 08 / 07 / 2024

Originální pečetidlo, které na velehradské pouti převzal Stanislav Přibyl, 21. biskup litoměřický, vzniklo v Uherském Brodě. Jeho autorkou je Iris Fojtíková, která patří mezi špičku v ryteckém umění. Pečetidlo je vysoustružené z mosazi a uložené do originální kazety, zdobené jemnou ražbou.

„Na pečetidle je erb, znak diecéze a osobní znak biskupa, který je doplněný jeho osobním heslem Pax Vobis - pokoj vám. Sluníčka kolem pak symbolizují hostie,“ prozradila Iris Fojtíková, která je mistrem v oboru ručního uměleckého rytectví. „Nejnáročnější bylo dodržet přesnost symboliky a ještě vyrýt dostatečně hluboko, aby se do vosku otisklo vše plasticky a v několika úrovních,“ dodala zkušená umělkyně. Pečetidlo vysoustružil z mosazi její manžel František Fojtík, který jako poslední operaci provedl montáž všech dílů. Dřevěnou ručku zhotovil kanovník Rudolf Repka, rodák z Vlčnova.

Biskup převzal pečetidlo uložené ve speciální kazetě z dílny hradčovické knihařky Pavly Slunéčkové Suré. Je vínově červené barvy, venkovní část je potažena flokáží, vnitřní sametem. Ve víčku je vyzlaceno Mons. Stanislav Přibyl, CssR, 21. biskup litoměřický, pečetní znak. „Kazeta je rozdělena na dvě části. V jedné je uloženo pečetidlo a v druhé skryté části je prostor pro uložení pečetního vosku a tavicí pánvičky. Kazeta je dozdobena jemnou decentní ražbou,“ prozradila ještě Fojtíková, která svou tvorbu v říjnu představí i v Uherském Hradišti. „Vystavuji panely s grafickými listy vzniklými otiskem z mědirytů a ocelorytů, ale také fotografie, na kterých je zachycena moje užitá rytina na různých předmětech, včetně zbraní a nožů,“ odtajnila Fojtíková, která se uměleckému rytectví věnuje od roku 1986.

Tagy článku

TOPlist