Blaha: Bořit umí každý, my sliby splníme

Blaha: Bořit umí každý, my sliby splníme
Foto: sal  /  Stanislav Blaha, nový starosta Uherského Hradiště
Uherské Hradiště Zprávy 12 / 11 / 2014

Stanislav Blaha. 44 let. Ženatý, otec tří dětí. To je stručná vizitka nového starosty Uherského Hradiště. Jeho vítězství však provázely nemalé porodní bolesti. Povolební jednání se totiž táhla dlouhých 24 dní a pomyslné misky vah se přehupovaly ze strany na stranu. „Vzniklá koalice je nejlepší možné východisko. O její funkčnosti nepochybuji, všichni partneři se zasadí o ještě lepší život ve městě,“ je přesvědčený Blaha.

Koalice se rodila nejdéle v historii města. Proč?
Už když se poprvé objevily počty mandátů pro jednotlivé subjekty, věděl jsem, že jednání budou složitá. Odhadoval jsem to na dva týdny, ale nakonec se protáhla ještě o další týden. Voliči zkrátka rozdali karty, které přímo nahrávaly patové situaci.

Vládnoucí koalici chyběl jeden mandát, o který přišla TOP 09. Bylo náročné jej získat?
Určitě to bylo složitější, než jsme před zveřejněním výsledků posledního volebního okrsku očekávali. Bohužel jsme žili v dojmu, že není možné, aby jedna strana získala jen jediný mandát, což se v historii ještě nestalo. To však způsobil vyšší počet subjektů, které se dostaly do zastupitelstva. A proto bylo nutné si spoustu věcí vysvětlit, prodiskutovat a pobavit se o modelech vedení radnice. Velkou roli sehrály i osobní postoje lidí.

Voliči už ale byli zdlouhavým handrkováním poměrně znechucení...
Věřím, že jim to přišlo jako nekonečný příběh, ale snažil jsem se od podobných signálů oprostit. Nečetl jsem noviny, nereagoval na facebookové diskuze. Soustředil jsem se jen na jednání. Uvědomoval jsem si totiž, že jsme povinni se dohodnout. Voliči to očekávali.

Jak jste vůbec jednání prožíval? Měl jste klidné spaní?
Hrůzostrašné sny o podobě koalice mě nebudily. (smích) Ale přiznávám, že jsem hůře usínal. Měl jsem neustálých jednání plnou hlavu, nebylo jednoduché na povel vypnout. A manželka kolem mě našlapovala po špičkách. Věděla, že jakýkoliv drobný impuls může znamenat výbuch. Rodina mě ale vždycky podporovala, to by jinak ani nešlo.

Už jste stihl aspoň rodinnou oslavu?
Kdepak. Žádná euforie, pocit štěstí ani oslava. I když se po podpisu koaliční smlouvy dostavil pocit úlevy, ještě větší pociťuji únavu.

Kdo sehrál v povolebních jednáních klíčovou roli? Lidovci, nebo Zdravé Hradiště?
Na to není jednoznačná odpověď. Každý z patnácti koaličních zastupitelů sehrál důležitou roli. Ale je pravda, že u některých jsme měli jistotu, že půjdou s námi za každých okolností, u jiných to bylo na vážkách. Když se k nám pak přidali lidovci, byli na tahu zastupitelé Zdravého Hradiště. Jsem rád, že upřednostnili prosazovat svůj program v rámci koalice, nikoliv z opozičních lavic. Bořit věci neustálou kritikou všeho za každou cenu dokáže každý, to není náročné.

Narážíte na roli Zdravého Hradiště v uplynulém volebním období, kdy bylo společně se sociálními demokraty nejhlasitějšími kritiky?
Ne tak úplně. I u jejich zastupitelů jsem nacházel konstruktivní přístup. Při určitých návrzích hlasovali s koalicí. Jeden byl ale vždy proti a určitě byl největším opozičníkem, který kdy seděl v zastupitelstvu. Ale nakonec na post zastupitele rezignoval.

Krok zastupitelů za Zdravé Hradiště však některé voliče překvapil a dokonce se stali terčem obvinění, že se nechali uplatit...
Samozřejmě se to doneslo i ke mně, ale co vím, tak veškeré kroky konzultovali s členskou základnou i dalšími členy kandidátky. Při jednáních navíc nikdy neprobírali personální požadavky, vždy pro ně bylo prioritou prosazování vlastního volebního programu.

Jakou roli získá ve vedení města František Elfmark (ZH), který bude podle koaliční smlouvy „jen“ uvolněným radním?
Politickému hnutí jsme samozřejmě nabídli i místostarostu, ale vybrali si variantu uvolněného radního. I proto, že mají v programu snížení počtu místostarostů. Na druhou stranu, Ivo Frolec bude neuvolněný místostarosta, čímž město taky šetří, takže klidně mohli vzít pozici místostarosty. Stejně bude vykonávat jeho roli, jen za menší peníze a navíc mě nemůže zastupovat.

Zásadní zlom mohla do jednání vnést nabídka ČSSD a ANO pro lidovce na post starosty. Neměl jste obavy?
Už ne. Kdyby přišla hned zkraje povolebních jednání, kdo ví. Ale takhle jsem ji považoval jen za zoufalý pokus něco zvrátit.

I tak ale nepřichází každý den. Proč ji podle vás lidovci odmítli? Opozice tvrdí, že se zalekli odpovědnosti...
Kdyby ji lidovci přijali, spíš si uškodí. Nemyslím si, že se zalekli, ale vsadili na racionální přístup. Koalici by totiž utvořili se spoustou politicky nezkušených a nečitelných lidí, kteří se dosud o dění ve městě nezajímali, což platí hlavně pro zastupitele ANO 2011. Ti nemají ani mlhavou představu, jak město funguje. Post starosty je lákavý, ale opřít se o hromadu nezkušených lidí, to je riziko.

Nezkušenost stála i za odmítnutím trojkoalice s ČSSD a ANO?
Ne. O této variantě jsme ani neuvažovali. Jakákoliv koalice s oběma stranami pro nás byla nevýhodná, obě nás kritizovaly. Kdybychom nezískali na svou stranu Zdravé Hradiště, v úvahu přicházela pouze koalice založená na stávající platformě s lidovci, KRUHem a jedním ze dvou zmíněných opozičních partnerů.

V koaliční smlouvě jsou poprvé v historii bodově zmíněny i programové priority, nikoliv jen rozdělení funkcí. Prozradíte pár hlavních bodů?
Základním trendem je zlepšení komunikace s občany, vstřícnější městský úřad a možnost pro každého zkontrolovat, jak město vedeme. Konkrétně jsme se shodli na nezvyšování dluhové zátěže, snižování poplatků za odpady, otevřeném hospodaření města, zkvalitnění hromadné dopravy, krátkodobém parkování nebo rezidentních parkovacích zónách. Ale třeba chceme zavést i Mapu problémů pro chytré telefony a tablety. Občan pak pouze vyfotí například rozbitou lavičku, fotku pošle do systému a získá zpětnou odpověď, kdy problém odstraníme. Podrobně vše sepíšeme v programovém prohlášení, které zveřejníme nejpozději 28. února.

Kdy se lidé dočkají naplnění volebních slibů v podobě parkování za korunu na půl hodiny, lepšího MHD a komunálního odpadu zdarma?
Parkování je odvislé od schválení ceníku a technického řešení, je to jeden z prvních úkolů pro radní a odbor dopravy. Ani vyřešení hromadné dopravy není otázkou několika málo týdnů, ale slib samozřejmě platí. Jako první se tak lidé dočkají změny při placení odpadů, sazby změníme už od 1. ledna.

Takže obyvatelé města od Nového roku nezaplatí ani korunu?
Určitě ne. Nejdříve zvýhodníme rodiny s dětmi. Dítě v prvním roce života osvobodíme od poplatku úplně a děti do 18 let zaplatí jen polovinu. Dospělí pak plnou taxu. Současně však budeme hledat rezervy v systému, které následně promítneme do výše poplatku.

Radnice už dnes doplácí za svoz třídění a likvidaci odpadu zhruba 4 milionu korun. Kde vezme další peníze, o které se připraví snížením poplatků?
Vybereme asi o 1,2 milionu méně. I když to bude na úkor něčeho jiného, peníze najdeme.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace