Blaha: Jarošov nepřehlížíme

Blaha: Jarošov nepřehlížíme
Foto: sal  /  Stanislav Blaha, místostarosta Uh. Hradiště
Uherské Hradiště Zprávy 31 / 01 / 2012

Aktivity vedoucí k odtržení Jarošova od Uherského Hradiště nepovažuje vedení radnice za šťastné. „Jestli lidé cítí nějaký problém, jsme připraveni jej vyřešit,“ vzkázal do městské části v rozhovoru pro redakci DOBRÉHO DNE místostarosta Stanislav Blaha.

V Jarošově sílí hlasy, které touží po odtržení městské části od Uherského Hradiště. Lidé zvažují vyhlášení referenda, které by o případném osamostatnění rozhodlo. Jak se na podobné aktivity tváří radnice?
Na městský úřad nepřišel žádný oficiální dokument, který by něco podobného naznačoval, takže nemáme žádný impuls se touto tematikou zabývat. Nejsem však odtržen od reálného života a dostanou se ke mně různé signály, které nepodceňuji. Mám totiž zájem o co nejkvalitnější život všech spoluobčanů. Myslím, že všechno je o komunikaci a všechny problémy jsou řešitelné, když strany mají zájem je řešit. I proto jsme iniciovali vznik místních komisí, které jsou jakousi vysunutou radnicí. Když nefungují, je něco špatně a chybu musíme hledat. Možná je na straně komise, možná na straně radnice. Jestli ale jedna strana zájem řešit problémy nemá, nelze vyloučit radikální, populistické řešení. Za sebe i za město Uherské Hradiště říkám jednoznačně, že problémy řešit chceme.

Město podle lidí Jarošov zcela přehlíží, nijak výrazně do něj neinvestuje...
Jarošov určitě nepřehlížíme, to bychom tam nevytvořili „předsunutou hlídku“. A navíc jsem přesvědčený, že investice, které do čtvrti jdou, nejsou malé.

Jarošovští za poslední kapku označují zprávu, že město dostane 3,5 milionu eur na vylepšení chudých částí, ale do Jarošova nepůjde ani koruna... Proč? Je Jarošov opravdu na okraji zájmu?
Jedná se o dotaci z Evropské unie, kterou můžeme vyčerpat v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) do roku 2013. IPRM řeší revitalizaci veřejných prostranství a regeneraci bytových domů ve vybraných zonách, které jsou definovány osmi striktními kritérii, která určuje Evropská komise. Samozřejmě se snažíme do zón dostat co největší počet lokalit. Jenže Jarošov třeba nesplňoval ani jedno z kritérií, třeba počet bytů. Panelové sídliště Louky už navíc bylo součástí regenerace panelových sídlišť dotované ministerstvem pro místní rozvoj. I proto nemohl Jarošov projít a navíc mohl dotaci i zhatit. V podobné situaci se ocitl Východ, Štěpnice nebo Tenice. Musíme tudíž hledat jiné způsoby financování.

Kolik město investovalo třeba za posledních pět let do Jarošova?
Bez padesáti tisíc přesně 20,5 milionu korun (viz tabulka). V letošním roce navíc uvolníme z rozpočtu další milion pro potřeby definované místní komisí Jarošov.

V Jarošově má trvalý pobyt 2 397 obyvatel. O kolik peněz zchudne městský rozpočet v případě jeho odtržení? Ať už na výnosech z daní za jednoho obyvatele, nebo firmy a podnikatele.
Podrobnou analýzu jsme zatím nedělali, ale pokud hlasy žádající odtržení zesílí, tak si ji samozřejmě vypracujeme. A to stejné radím i těm, kteří si s myšlenkou odtržení pohrávají. Třeba pak změní názor. Takže momentálně nedokážu říci, o kolik by se nám snížily příjmy do rozpočtu.

Co by odtržení Jarošova znamenalo pro Uherské Hradiště?
Samozřejmě by to byla ztráta. Zmenšila by se třeba vyjednávací pozice směrem k získávání dotací, která by však byla nevýhodná i pro Jarošov. A řešili bychom řadu zdánlivých detailů, protože město je s Jarošovem spojeno organicky.

Takže odtržení nakloněný nejste...
Asi tak: vše je o komunikaci a pokud v Jarošově cítí problémy, mohou je s námi řešit. Prostředky a nástroje k tomu vytvořeny jsou. A navíc si myslím, že problémy se vždy lépe řeší silnému celku než dvěma slabším jednotlivcům...


Investice v Jarošově (2007 - 2011)
Cyklostezka Mařatice - Jarošov (část Jarošov)    9,9
Základní škola Jarošov, zateplení, termoregulace, jídelna    8,4
Sportoviště, včetně oplocení    0,6
Lapač splavenin    0,4
Termoregulace MŠ    0,6
Náves, projekt    0,2
Rekonstrukce hlavní silnice, projekt    0,2
Příspěvek na opravu kostela    0,15
Celkem    20,45 milionu korun

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace