Blahůšek: „Každý velký projekt má své kritiky“

Blahůšek: „Každý velký projekt má své kritiky“
Foto: sal  /  Jan Blahůšek, ředitel o.p.s Park Rochus
Uherské Hradiště Zprávy 28 / 04 / 2016

Píše se rok 2007 a profesor Ivar Otruba, přední evropský krajinný architekt, právě dokončil první kompoziční plán krajinného parku, který má vyrůst v místech bývalého vojenského prostoru nad městem Uherské Hradiště. Vymyslet název je maličkost na závěr, v centru parku stojí kaple svatého Rocha, takže Park Rochus. Mimochodem, dvě ze čtyř plánovaných alejí, které se sbíhají ke kapli, už rostou. Podle Otrubovy studie vytvoří v krajině domnělý kříž, který bude vidět až z buchlovských kopců. Toho se však ze čtenářů tohoto textu dožije málokdo. Stromy potřebují zesílit, dospět, a to potrvá desítky let.
Samotný projekt Parku Rochus nemá od počátku na růžích ustláno. Proč, to vysvětluje Jan Blahůšek, ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus, která funguje od roku 2010. „Každý velký projekt má své kritiky. Je to normální proces,“ říká.

Obří projekty bývají často terčem, ale šest let pod palbou… Není to už příliš?
Osobně si myslím, že česká společnost je nastavena tak, že dvě procenta populace něco prosazují, další dvě oponují a ostatním je záležitost plus minus jedno. V případě projektu Parku Rochus mohly sehrát svoji roli dva faktory. Především jde o velký projekt za spoluúčasti města, a tím pádem je pod soustavným dohledem některých členů opozice. Ostatně, opozice si vždy bere obří projekty tak trochu na paškál. Tady je ale třeba podotknout, že my jsme se nikdy nebránili informovat. Což jsem také osobně nabízel opozičním zastupitelům. Už v průběhu plánování se uskutečnila dvě veřejná projednání s obyvateli, dokonce se svolalo i jedno mimořádné zastupitelstvo na jediné téma Park Rochus. Loni jsem pak osobně prezentoval projekt zastupitelům, kteří byli nově zvoleni na podzim 2014. Druhým faktorem mohl být podle mého soudu strach z údajně komerčního záměru, který se neoficiálními informačními kanály podsouval veřejnosti. To ale nebyla a není pravda. Mohu každého ujistit, že žádné hotely se na Rochusu stavět nebudou.

V jedné z koncepčních studií se ale uvažovalo o zážitkovém bydlení. Nebo ne?
Už v roce 2009 zpracovalo Slovácké muzeum maximalistickou koncepční studii. Ale i to bývá podle mého názoru pravidlem. Zážitkové bydlení ve skutečnosti představovalo možnost krátkodobého ubytování ve dvou třech chalupách, ve kterých by si rodiny vyzkoušely autentický život svých předchůdců z první poloviny dvacátého století. Tedy včetně poklízení dvorku, krmení domácích zvířat a dalších běžných činností na venkově. Někteří zastupitelé to ale překroutili a tvrdili, že se budou stavět hotely… Projekt je přitom od svého začátku koncipovaný jako ryzí přírodní areál. Podívejte se třeba na pás, ve kterém je zasazené nové Muzeum v přírodě. Je široký padesát až sto metrů. A v kilometru směrem na Jarošov se do přírody nezasahuje jinak než výsadbami, udržováním a pročišťováním keřů nebo pastvou. Všechny hlavní přístupové cesty vedou ke kapli svatého Rocha. Budeme jen rádi, když je lidé začnou ještě více využívat k procházkám nebo aktivnímu odpočinku. Položení zpevněných cest tomu pomůže.

Všechny cesty ale přírodní nejsou.
Vím, na co narážíte. Avšak pouze jedna cesta je z asfaltu.

Bylo to nutné?
Od Vinohradské ulice se až na úpatí samotného parku vinula vojenská, panelová cesta. Rozbitá spojnice byla plná velkých děr a končila na parkovišti, které bylo samozřejmě také z panelů. To už dnes naštěstí neplatí. Vznikla nová asfaltová cesta s částečně vydlážděným asfaltovým parkovištěm. Ale pozor, to se ještě stále pohybujeme na hranici Parku Rochus! Také další panelová cesta, od hranice parku až do poloviny kopce, se zrušila. Dnes vede ke správní budově muzea cesta z dlažebních kostek. Což je v souladu se záměrem, aby se v areálu používaly cesty s co možná největším podílem přírodního materiálu. Výsledkem je, že z plných devadesáti procent tvoří cesty kamenivo, ať už jako kostka nebo mlat, tedy drcený kámen. Ostatně takové cesty se běžně používají v lesích a po řadě z nich se dá velmi dobře chodit pěšky. Důkazem je fakt, že den co den jsou tady vidět maminky s kočárky. Přijedou na parkoviště, pak se projdou celým areálem. Jistě, někdo může mít pocit, že se budují nové cesty, ale všechny jsou koncipované jako pěšiny. Dole u parkoviště navíc dopravní režim upravují zákazové značky, které povolují příjezd jen majitelům pozemků. Ano, občas tudy projedou zemědělci nebo vinaři. Jsem ale přesvědčen, že zvolená varianta do přírody vhodně zapadá. Cesty jsou natolik technicky zpevněné, že jim ani průjezd těžšího traktoru neublíží. Mlatové cesty navíc nemají krajnice, proto přecházejí plynule do krajiny. Kvůli stavebním pracím loňského roku to tak možná ještě dnes úplně na Rochusu nevypadá, ale vše postupně zaroste trávou.

Čím má vlastně Park Rochus návštěvníky zaujmout?
Celý prohlídkový okruh je zaměřen na tradiční lidovou kulturu Uherskohradišťska. Důraz klademe na stavitelství, vybraná řemesla a na vinařství, které je pro oblast typické. Vše by se mělo provázat s hlavní expozicí Slováckého muzea v Uherském Hradišti, která přináší spoustu zajímavých sbírkových předmětů a lidovou kulturou Slovácka se zabývá plošně. Muzeum však má některé polohy, na které upozorňuje víc. Jde třeba o slovácké kroje, které my upřednostňovat nemusíme. My chceme ukazovat, jak se kdysi žilo. Jednotlivé expozice plánujeme oživit také zvířaty, cílem jsou interaktivní prohlídky. Lidé by si tak mohli třeba sami vyrobit růži, symbol Jízdy králů. Víme, že osmdesát procent turistů by chtělo strávit prohlídku nejraději pasivně, tedy v klidu. My je ale chceme zapojit do děje. Mimochodem, jeden z našich taháků představuje i výhled. Ten patří k našim velkým devizám. Odnikud neuvidíte Uherské Hradiště jako odsud. Jako na dlani máte také Staré Město, Chřiby nebo Velehrad. Už jsme kvůli tomu nakoupili i dalekohledy.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist