Blatnici hrozí exekuce

Blatnici hrozí exekuce
Foto: zde  /  Chlapský postoj starosty na Blatničany zapůsobil.
Blatnice pod sv. Antonínkem Zprávy 24 / 11 / 2009

Obec chtěla pomoci mladým a teď jí hrozí exekuce

Do nepříjemné situace se dostala radnice v Blatnici pod Svatým Antonínkem. I přesto, že Slovácko zasáhla ekonomická krize, starosta nedokázal odmítnout pomoc mladým, kteří neměli kde bydlet, a nechal pro ně postavit jedenáct nových bytů. Fakturu za jejich postavení ovšem nestihl zaplatit včas a nyní musí rychle získat úvěr, který by vzniklý dluh uhradil, jinak by nad obcí visela hrozba exekuce.
„Jedná se výhradně o mou chybu, nikoliv někoho z rady nebo ze zastupitelů. Očekával jsem sice pokles příjmů, ale že to bude o pět a půl milionu korun méně, to tedy ne. Navíc na stavbě bytových jednotek došlo k nárůstu víceprací z důvodu rekonstrukce podlahy a výstavby nového požárního schodiště o 4,8 milionu korun,“ sypal si popel na hlavu Josef Vavřík, starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem, který vysvětloval, jak se mohlo stát, že obec najednou dluží 8,7 milionu korun. Starosta poté předstoupil před zastupitele a pevným hlasem oznámil, že si je plně vědom své chyby a nabízí proto svou rezignaci.
Chlapský postoj neschovávání se za jiné na Blatničany zapůsobil. O návrhu starosty na odvolání si nikdo ani nedovolil dát hlasovat. Hlasovalo se až o následném druhém návrhu starosty, podle kterého by mu bylo až do konce volebního období odebíráno automaticky deset procent ze mzdy. Výsledek? Ani tento návrh neprošel. Zastupitelé tím dali jasně najevo, že Vavřík je pro ně tím pravým mužem, na kterého se mohou kdykoliv spolehnout.
To dokázal vzápětí i samotný starosta, který nastínil svůj plán jak situaci řešit. „Musíme si vzít nyní úvěr, ze kterého dlužnou částku zaplatíme. Jednám proto hned s několika finančními ústavy a mohu říci, že jednání jsou na dobré cestě. V nově stanoveném termínu bychom měli svůj závazek uhradit,“ je přesvědčen starosta.
Skutečnou snahu řešit problém vnímá u starosty i právní zástupce věřitele Stanislav Šibor, který prozradil, že i firma, kterou zastupuje, chce starostovi vyjít vstříc: „Jestliže bude dlužná částka ve výši 8 milionů sedm set tisíc korun uhrazena do desátého prosince, můj klient je ochoten jednat o odpuštění podstatné části penále.“
Blatnici je ovšem jasné, že úvěr bude muset splácet, a tak se připravuje na razantní škrty v příštím roce. „Škrty budou v oblasti hospodářské i kulturní, seškrtány jsou dotace na činnost kroužků a spolků, byly upraveny výdaje, jak na elektrickou energii, tak na osvětlení, údržbu obce, dá se říci, že s odřenýma ušima bychom mohli ten rok 2010 absolvovat v případě šetření na všech stupních,“ je si vědom starosta.
Vavřík je v Blatnici pod Svatým Antonínkem starostou již několik volebních období. Za tu dobu se obec ještě nikdy nedostala do obdobné situace. Vzetí úvěru by neměl být pro obec problém, a to zejména z toho důvodu, že má poměrně rozsáhlý majetek ve výši 261 milionů korun, o 80 milionů více než v době, kdy se starostování ujal právě Vavřík.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace