Bludiště v parku nebude. Nápad je prý dobrý, ale dílo drahé

Bludiště v parku nebude. Nápad je prý dobrý, ale dílo drahé
Foto: Ilustrační foto, KOLÁŽ DOBRÉHO DNE  /  V brodském parku Komenského sady by mohlo vzniknout bludiště s několika zastaveními pro malé i velké návštěvníky. Novinka by plnila zároveň didaktickou, edukační a zábavní roli. Stala by se také lákadlem na procházku.
Uherský Brod Zprávy 10 / 05 / 2018

Kruhové bludiště v brodském parku Komenského sady se stavět nebude. Zastupitelé investiční záměr odmítli s tím, že město letos čekají potřebnější a důležitější investiční akce. Labyrint, jenž by svými zákoutími a cestami dokázal pobavit malé i velké návštěvníky a který by jim na několika zastávkách nabídl texty propojené s dílem Jana Amose Komenského, měl stát v severozápadní části parku.
„Projekt naučného labyrintu je sice zajímavý a netradiční, ale finančně velmi náročný. Takže zatím je odložen do „šuplíku“. I když se mi nápad osobně líbí, při hlasování jsem se zdržel,“ říká otevřeně místostarosta Petr Vrána, jenž má ekonomiku města v kompetenci. Podobně jako Vránu odradila částka 1,946 milionu korun, kterou by musela radnice zaplatit z vlastních zdrojů, i další zastupitele. Což má při pohledu na seznam letošních akcí, v nichž vyniká především stavba lávky na sídliště Olšava, svoji logiku.
Na druhou stranu místo, kde by mohl labyrint stát, je místními vyhledávanou lokalitou s možností posezení. „Plocha je ale neatraktivní a mobiliář je zcela nevyhovující,“ uvedl v důvodové zprávě její předkladatel, místostarosta David Surý.
A jak by mohl labyrint, jehož záměr je v souladu s územním plánem města, jednou vypadat?
„Bludiště je navrženo z kamenných zídek, jejichž koruna je pokryta kovovými pláty s vyraženým textem. Součástí tak budou i drobné herní desky s hrami či úkoly. Bludiště tak má didaktickou, edukační a zábavnou formu,“ vysvětluje místostarosta David Surý. A pokračuje: „Celá plocha je doplněna o mobiliář. V centrální části labyrintu jsou pak navrženy kamenné zídky s dřevěnými posednicemi. Další lavičky doplňují horní půlkruh labyrintu. Celou plochu pak doplní jeden solitérní a dominantní strom, navrhuje se jabloň.“
Pro lepší představu, kamenné zídky nemají být nijak velké. „Výška by se přizpůsobila i malým dětem z mateřinky,“ upřesnil Petr Vrána.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist