Bobři obsadili Staré Město, stromy mění v třísky

Bobři obsadili Staré Město, stromy mění v třísky
Foto: ilustr. web - www.zoom.iprima.cz
Staré Město Zprávy 31 / 03 / 2016

Staré Město obsadili bobři, z mohutných stromů u slepého ramene řeky Moravy dělají třísky! Jejich populace se natolik rozšířila, že odborníci hovoří o přemnožení. I když škody na stromech rostou, radnice se na boj s bobrem evropským nepřipravuje, je totiž zvláště chráněným druhem.
„Je potěšující, že se chráněnému živočichovi tak daří ve volné přírodě, ale je třeba si také uvědomit, že likvidace stromu s půlmetrovým nebo i metrovým průměrem je pro zavalitého hlodavce otázkou několika dnů. Bobří rodinka tak zvládne za jediný měsíc zlikvidovat velké množství stromů,“ říká Květoslav Fryšták, pracovník odboru správy majetku města a životního prostředí staroměstské radnice. Nejpádnějším důkazem je podle něj situace na vodní ploše Kobylica, což je slepé rameno řeky Moravy. „Ještě nedávno kolem rostly desítky starých stromů a členové rybářského spolku řešili, jak uvolnit vodní plochu z trvalého zastínění. Dnes už to ale neřeší,“ poznamenal Fryšták. Populace bobrů se totiž postarala o to, že aktuálně už stojí jen několik stromů…
S obrovitým hlodavcem mají negativní zkušenosti i staroměstští rybáři. U chovného rybníka Olší, u cyklostezky na Velehrad, bobři okousali strom, který padl na hráz rybníka a zničil lávku vedoucí k rybníku. „Loni nám zase bobr neustále stavěl hráz na náhonu k rybníku na Širůchu. Jeden den jsme ji rozebrali a do druhého dne už byla postavená znovu,“ připomněl Jiří Horsák, předseda staroměstské organizace Moravského rybářského svazu.
Snižování stavu bobrů evropských je zatím hudbou budoucnosti, živočich je totiž zvláště chráněným druhem. Jestli se to nezmění, myslivci si nezaloví. „Jednou jsme provedli pokus o odchyt do pastí a přemístění do jiné lokality. Ale bez úspěchu, přemnožení tak trvá dál,“ posteskl si Horsák.

TOPlist