Boj důchodkyně je marný

Boj důchodkyně je marný
Foto: sal
Staré Město Zprávy 12 / 11 / 2009

S dětským hřištěm na rekonstruovaném sídlišti Kopánky už nepohne ani pár volů

Sisyfovský boj svádí Marie Dostálková ze Starého Města. Její snaha o přemístění dětského hřiště dál od bytových domů na sídlišti Kopánky léta naráží a podle starosty Josefa Bazaly už nemá šanci. Stavební práce totiž pomalu finišují, v květnu se největší sídliště ve městě představí v novém „kabátě“.
Vytrvalé důchodkyni je trnem v oku budované dětské hřiště pod okny domů, které prý navíc nekopíruje projekt. „Plány byly úplně jiné, plácek pro děti měl vyrůst až za chodníkem a stromy blíž k fotbalovému hřišti. Jenže zůstal prakticky na stejném místě, posunul se jen o pár metrů, což náš problém neřeší,“ zlobí se Marie Dostálková, podle které radnice nepostupuje v souladu s projektovou dokumentací. Obává se tudíž, že její život se na jaře vrátí do zajetých kolejí před rekonstrukcí... „Zase si ani nevyvětráme, protože bych neslyšela vlastního slova. Hřiště je navíc větší než původní, takže přiláká více puberťáků, jejichž povyk a řev bude ještě hlasitější. Vždyť jsem se bála i rozsvítit, protože hned přidávali na intenzitě,“ kroutí hlavou Dostálková. Na nevhodnou polohu dětského hřiště poukazuje už čtyři roky. Když radnice přišla s plány na rekonstrukci sídliště, svitla jí naděje. Jenže brzy uhasla. Většina obyvatel Kopánek se totiž s umístěním dětského hřiště ztotožnila. „Slyšel jsem a četl jsem i v novinách, že někomu příliš nevoní. Ale to jsou jen výkřiky jednotlivců, kteří si asi v dobách svého mládí hráli se zalepenou pusou... Jen všechno nafukují a zveličují, aby si ukrátili čas,“ nebere si servítky Kamil Burda.
Radnice stížnosti nebere na lehkou váhu, ale žádná už zemětřesení v projektu nevyvolá. „Vznikající hřiště odpovídá projektu, který je schválený, prokonzultovaný s odborníky a podrobený připomínkám obyvatel formou ankety. Jeho poloha nevyhovovala jen dvěma lidem, jejich stížnostmi se rada zabývala minimálně třikrát a vždy je zamítla,“ uvedl Josef Bazala, starosta Starého Města, který nařčení z dodatečné změny projektu rezolutně odmítá. „Je to prostě nesmysl, ani si to nedokážu dost dobře představit,“ zdůraznil Bazala. „Poloha hřiště je zkrátka definitivní, nikdo už s ním nepohne. A taky není proč, devětadevadesát procent obyvatel sídliště jej vítá,“ dodal starosta.
Dostálkové tak nepomůže ani intervence senátorky Hany Doupovcové, na niž se obrátila. „Sídliště Kopánky je specifické, nabízí omezený prostor k manévrování. Najít lokalitu pro umístění dětského hřiště, aby nikoho neobtěžovalo hlukem hrajících si dětí, je v něm téměř nemožné. A taky platí, že člověk se nikdy nezavděčí všem,“ poznamenal závěrem Bazala.

ANKETA iDOBRÉHO DNE
s obyvateli sídliště Kopánky ve Starém Městě
Vadilo by vám, kdybyste měli pod svými okny dětské hřiště?

Jaroslava Hříbková
Mně by to rozhodně nevadilo, protože mám tři děti. Tady na sídlišti je to samé malé dítě a je jasné, že ty děti potřebují nějaké vyžití. Naopak, udělat by se ještě něco mělo pro malé děti, protože pro ty nejmenší tu nyní není vůbec nic.
Oldřich Horák
Víte, já mám dětské hřiště přímo pod svými okny, protože přímo před domem mám mateřskou školu. Nevadí mně to, protože ty děti nenadělají ani zdaleka takový randál, jako když mi tam projede stopadesátkrát auto, které bude brzdit, odjíždět a tak dál.
Robert Šopík
Já si myslím, že každé dětské hřiště je jen ku prospěchu, a hlavně tady mezi domy, kde nic není. Rozhodně nejsem proti, vůbec by mi nevadilo. Stejně tady ta dětská hřiště již byla, jen je posunuli o pár metrů.
Marie Melichárková
Kdybych měla mít dětské hřiště přímo pod okny, tak by mi to asi vadilo, protože dnešní děti jsou docela akční. Měla jsem již pod okny houpačku a pískoviště a nebylo to moc příjemné. Na druhou stranu se s tím nedá nic dělat, protože to tak nějak patří k životu. Člověk se s tím musí smířit.
Vojtěch Fule
Dětské hřiště pod okny by mi vůbec nevadilo. Měl jsem malé děti a jsem na ně zvyklý. Rozhodně bych proto neměl nic proti tomu.
Zdislava Zvadoňová
Já jsem mladá a mám malé děti, takže je asi logické, že by mi dětské hřiště nevadilo. Je sice pravda, že jej přímo pod okny nemám, ale nevidím důvod, proč by mi mělo vadit, kdyby tam bylo.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace