Boží srdce Páně nepuklo, strom zadržela střecha

Boží srdce Páně nepuklo, strom zadržela střecha
Foto: Jiřina Rozsypalová
Tučapy Zprávy 07 / 11 / 2017

Kaplička Božího srdce Páně, která stojí nad Tučapy a je častým místem vycházek, ale i zastavením pro cyklisty, vyvrácené lípě odolala. Padající strom se zastavil o její střechu. Jeho život ukončila vichřice, která se prohnala Slováckem.
„Kaplička měla štěstí v neštěstí, že lípa stála poměrně blízko a její pád tak zastavila velmi brzy. Nenašli jsme žádné praskliny na zdi, je jen trošku poškozená rýna a poničených pár křidlic,“ oddechla si Jiřina Rozsypalová, starostka Tučap.
Lípu, která desítky let rostla u kapličky, poslala k zemi vichřice. Silné poryvy větru neunesly slabé kořeny, prohnilý strom nebyl. „Když jej jeřáb zvedal, větve připomínaly siluetu člověka, který zvedá ruce nad hlavu, když se vzdává nebo raduje. Bylo to dojemné k slzám, kdyby vítr každou slzu nesfoukl na zem. Jasně tím ale naznačil, že není třeba truchlit, takový je běh života nejen u lidí, ale i stromů…,“ řekla poeticky Rozsypalová.
Silný vítr však neporazil jen letitou lípu, ale také altánek s posezením, který sloužil výletníkům i cyklistům. „Bohužel nebyl pořádně upevněný, skončil v poli. Jeho výrobu nefinancovala obec, ale soukromé osoby, na jejichž pozemku stojí kaplička,“ poznamenala starostka.
Kaplička Božího srdce Páně byla postavená rodinou z Polešovic, je od ní nádherný výhled na Dolnomoravský úval, pohoří Chřibů, Hostýnské  či Vizovické vrchy a Bílé Karpaty.

TOPlist