Brány do Bílých Karpat lákají turisty, zviditelní Brod?

Brány do Bílých Karpat lákají turisty, zviditelní Brod?
Foto: David Surý  /  Jedna ze tří symbolických brán do Bílých Karpat je za brodskou hvězdárnou.
Uherský Brod Zprávy 18 / 06 / 2022

Dřevěné dveřní rámy, které jsou symbolickými branami do Bílých Karpat, jsou stále vyhledávanější turistickou atrakcí. Tyčí se na třech vyhlídkových místech nad Uherským Brodem. Výletníci je hojně využívají jako rám pro rodinné fotografie s pozadím právě Bílých Karpat, ale i města nebo Chřibů. Radnice za jejich pořízení zaplatila 50 tisíc korun.

„Už několik let se v rámci turistického ruchu prezentujeme jako brána do Bílých Karpat. Její symbol je ostatně rovněž na logu města, které používáme při komunikaci s občany a turisty, bránu navíc připomínají i nosné pilíře lávek Všezvěda a Všudybuda. Instalování skutečných bran nám tak přišlo jako logický krok,“ svěřil se David Surý, radní města Uherský Brod, které není zrovna nejvyhledávanějším cílem turistů. „Bohužel nemáme takový potenciál jako Luhačovice, Kroměříž nebo Bílé Karpaty, návštěvníci městem většinou jen projíždějí, nemají důvod dva tři dny zůstat, což koresponduje i se stavem soukromé infrastruktury v cestovním ruchu,“ posteskl si radní.

A tak loni na podzim vznikla myšlenka instalování dveří do Bílých Karpat na tři vyhlídková místa nad městem. V lokalitě za hvězdárnou jsou součástí naučné stezky do okolních lesů známých jako Amerika, další zájemci najdou na horizontu nad Maršovem a na Králově, hned vedle bánovské rozhledny, kde radnice v létě ještě nainstaluje houpačku. „Hlavně v Maršově lidé objevují zcela nový pohled do krajiny. Brána, kterou doplnily i smrkové dveře, totiž stojí vedle pevného dalekohledu, jenž je součástí oblíbené turistické trasy,“ prozradil Surý. Brány tvoří masivní dubové trámy, které jsou pro instalaci do různorodých povětrnostních podmínek ideální a nejvíce stabilní. „Když se lidé vyfotí a dají to na Facebook, Instagram, zvýší povědomí o Uherském Brodě a okolí,“ věří Surý.

Radnice ještě do budoucna zvažuje výstavbu rozhledny, už má dokonce vytipované místo za městěm. Přednost však zatím mají jiné projekty, město navíc vyhlíží vhodný dotační titul. „A jelikož do Králova na rozdíl od Maršova a Ameriky nevede žádná naučná ani turistická stezka, ale tamní rozhledna je velkým lákadlem, počítáme ještě s vybudováním polní cesty pro pěší a cyklisty z Brodu do Králova,“ doplnil radní. 

Tagy článku

TOPlist