Brod chce změnit Mariánské náměstí. Termín je zatím ve hvězdách

Brod chce změnit Mariánské náměstí. Termín je zatím ve hvězdách
Foto: ara, es  /  Mariánské náměstí v Uherském Brodě ve své současné podobě. Na menším snímku je celková plocha, která čeká na změnu.
Uherský Brod Zprávy 15 / 08 / 2019

Laická i odborná veřejnost začíná mluvit do nové podoby Mariánského náměstí v Uherském Brodě. Jak sjednotit opticky nesourodou plochu, o tom vedení města uvažuje už několik let. Nyní se schyluje k vypsání otevřené architektonické soutěže. Začít by měla nejspíš v následujícím roce.
„Cílem soutěže bude nalézt co nejvhodnější ztvárnění prostoru jak po stránce estetické, tak po stránce funkční. Komplexní urbanisticko-architektonické řešení bude zahrnovat nejen prostor samotného Mariánského náměstí, ale také několik přilehlých ulic. Přitom musí být zachovány všechny požadované funkce náměstí,“ přibližuje Elen Sladká, mluvčí Uherského Brod. A dodává, že se hledá také řešení zpevněných ploch včetně materiálového provedení, řešení zeleně a případných vodních prvků, městského mobiliáře, osvětlení, rozmístění případných výtvarných děl a také dopravy v centru. „Vize města a dopřesnění zadání soutěže nyní vznikají nejen z doplňujících podnětů komisí a výborů, ale i besed a debat s veřejností,“ dodala mluvčí.
První návrhy, jak by mohlo nové Mariánské náměstí vypadat, předložili už loni studenti brněnské architektury. Radnice je loni získala díky vazbám brodských architektů Jiřího Koloucha a Miloslava Tabarky na pedagogy brněnské vysoké školy. Studentské práce by nyní mohly posloužit jako možný základ pro nový projekt. V jednom z nejoriginálnějších studentských návrhů je také přesun Mariánského sloupu do středu náměstí.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist