Brod obnoví jesle, rodiče asi budou stát 2 tisíce měsíčně

Brod obnoví jesle, rodiče asi budou stát 2 tisíce měsíčně
Foto: il.
Uherský Brod Zprávy 13 / 07 / 2011

Po téměř dvaceti letech se do Uherského Brodu vrátí provoz jeslí. O náklady se radnice podělí s rodiči, kteří by měli za jedno dítě platit měsíčně dva tisíce korun. O výši příspěvku se ještě bude jednat. Se zahájením ostrého provozu se počítá od prvního září 2012. Jesle mají sídlit v budově mateřské školy Obchodní, která má dostatečnou kapacitu a jesle tady už dřív sídlily.
?„Rodiče by tady mohli umístit děti od jednoho a půl do dvou a půl roku. Při projednávání tohoto návrhu se ukázalo, že spousta dětí mladších tří let se do školek průběžně zařazuje už nyní. O tuto službu je však stále větší zájem. Podmínkou nástupu je, že dítě se umí samo najíst a zvládá základní hygienické návyky,“ uvedla Elen Sladká, mluvčí brodské radnice.
?Za zvýšeným zájmem stojí novela zákona, která matkám umožňuje zvolit si jen dvouletou mateřskou dovolenou. „Také jsme se setkali s případy, kdy zaměstnavatelé nechtějí držet pracovní místo déle než dva roky a „nutí“ tak maminky k nástupu do zaměstnání,“ doplnila Sladká.
?Maximální kapacita třídy by měla být 16 dětí. „Kapacita by měla být dostatečná. Inspirovali jsme se v Otrokovicích, což je podobně velké město jako Uh. Brod,“ doplnil Jan Hrdý, první místostarosta. Zbývá jen dořešit finanční spoluúčast města a rodičů.
„Náklady na zřízení jeslí a třídy mateřské školy pro děti do tří let v denním režimu jdou na vrub města. Celkové náklady na jedno dítě se pohybují kolem 4 tisíc korun měsíčně. Je nyní na debatě, kolik by přispívalo město a kolik by si hradili rodiče. Zatím zvažujeme půl na půl, ale záleží to také na rozhodnutí zastupitelstva,“ informoval Petr Vrána, druhý brodský místostarosta.
?Radnice si už nechala mezi maminkami zpracovat průzkum a zájem se potvrdil. „Evidujeme desítky tazatelů či zájemců,“ upřesnila Sladká. „Mně to přijde jako skvělý nápad. Otázka je, kolik to nakonec bude stát. Myslím si, že částka kolem dvou tisíc korun měsíčně je schůdná,“ domnívá se Petra Pálková, jedna z maminek. 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace