Brodské kino čeká digitalizace

Brodské kino čeká digitalizace
Uherský Brod Zprávy 19 / 12 / 2009

Zlomové rozhodnutí pro všechny příznivce kinematografie ve městě přijalo brodské zastupitelstvo. Kromě dlouho plánované celkové rekonstrukce kina Máj se začne připravovat i jeho digitalizace. Kina, která do několika let touto digitalizací neprojdou, budou v pořadníku vysílání novinek odsunuta ne na druhou, ale tak na pátou kolej.
„Prognózy hovořily o tom, že k digitalizaci dojde během pěti let. Už nyní je však jasné, že se doba přechodu zkrátí i na dva roky. Distributoři šetří a snižují výrobu klasických kopií. Pro nedigitalizovaná kina to bude znamenat, že se k novinkám dostanou, až když už nebudou pro diváka aktuální. Navíc se předpokládá, že do dvou let výrobci úplně zastaví výrobu třicetipětimilimetrových kopií,“ shrnula Lenka Slívová, vedoucí brodského kina, řadu alarmujících argumentů, proč je pro zachování chodu kina nutné digitalizovat.
V současné době jsou v Česku digitalizované všechny multiplexy a třináct kamenných kin. V první vlně digitalizace došlo na jednadvacet kin.
„Ve druhé vlně, která právě probíhá, bude podpořeno 30 až 40 žádostí. Ve třetí vlně však už jen deset ze zbývajících tří set kin. To je hodně málo,“ upozornil Pavel Josefík, místostarosta města. Pokud by město chtělo reálně s digitalizací uspět a získat na ni finanční podporu, je nejvyšší čas o ni zažádat.
„Digitální kino bude atraktivní pro diváky celého Uherskobrodska, kteří nebudou potřebovat dojíždět třeba do Zlína. Premiérový film uvidí v našem kině maximálně do měsíce po premiéře, tedy v době ještě aktivní kinoreklamy v médiích,“ doplnila vedoucí kina Slívová. Podle zkušeností digitalizovaných kin se jim návštěvnost zvedla až o sedmdesát procent. Digitalizace však kromě filmů ve výborné kvalitě přináší i řadu nových možností.
„Budeme moci nabídnout v programu například přenosy z Metropolitní opery či světových divadel, sportovní utkání či světové koncerty. V neposlední řadě také 3D projekce, které jsou stále vyhledávanější,“ vyjmenovala Slívová novinky, které digitalizace přinese.
Digitalizace zvuku by vyšla na milion korun. Pokud však Brod uspěje v druhé vlně digitalizace, mohl by až půlku nákladů získat od Státního fondu ministerstva kultury pro podporu a rozvoj české kinematografie. Rozhodnutí zastupitelstva digitalizovat kino je však závislé na získání tohoto příspěvku.
„To je dobrá zpráva pro každého, kdo chodí do kina. Pokud to vyjde, tak alespoň ušetřím za cesty do velkých kin,“  zhodnotil informaci jeden z pravidelných filmových příznivců Jaroslav Malý.

TOPlist