Brodský archiv možná ustoupí vinárně. Ale kam s ním?

Brodský archiv možná ustoupí vinárně. Ale kam s ním?
Foto: sal  /  Mluvčí Uherského Brodu Elen Sladká ukazuje do míst, kde byl historický vchod do radnice. Zastupitelé dali jeho obnovení zelenou.
Uherský Brod Zprávy 29 / 05 / 2018

Zatím to není na pořadu dne, ale možná není daleko doba, kdy začne brodská radnice hledat nové prostory pro svůj archiv. „Stěhování archivu není vyloučeno,“ připouští starosta Patrik Kunčar. „Jde o to, že zastupitelé už v prosinci loňského roku schválili záměr na proměnu podsklepení o obnovení historického vstupu do radnice z Masarykova náměstí. Cílem je komerčně využít prostorné a z větší části nevyužité prostory. Vzhledem k zajímavé poloze a prostředí s krásným klenutím se přímo nabízí změna ve vinárnu nebo kavárnu. To by ale znamenalo přestěhovat archiv, který se dnes nachází v jedné části sklepení,“ představil investiční záměr Kunčar. Pokud by se začalo s rekonstrukcí třeba dnes, celkové náklady na změnu by dosáhly bezmála 4 milionů korun.
Nevyřešená otázka „kam s archivem“ patřila k důvodům, které protahovaly schválení záměru. Hlasování předcházela poměrně dlouhá diskuze. „Faktem je, že investiční záměr je tady. Bude však jistě patřit k úkolům nového vedení radnice. My to už do voleb nestihneme,“ řekl za současnou politickou reprezentaci starosta Kunčar.   
Pro lepší představu, historický vstup do budovy radnice se podle dobových pramenů nacházel v místech pod dnešní podatelnou.
„Už vypracovaná studie architekta Jaroslava Meluzina se zabývá dvěma variantami. V té první se vstup řeší přímým schodištěm z úrovně současného terénu, přičemž schodiště zasahuje do prostoru v místnosti, ze které jsou vstupy do ostatních částí sklepení,“ přibližuje Elen Sladká, mluvčí města. „Odbor rozvoje města doporučuje druhou variantu. Ta zohledňuje možnosti rozdělení provozu ve sklepení na dva provozovatele a eliminuje další zásahy do konstrukce objektu. Tato varianta řeší umístění vstupu do sklepních prostor pod úrovní současného přilehlého terénu ze strany od Masarykova náměstí. Vstup je cca 90 cm zapuštěný a přístup ke dveřím je řešen schodištěm z obou stran. Schodiště budou chráněna zdí nebo zábradlím.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist