Buchlovice jsou opět lázeňské městečko!

Buchlovice jsou opět lázeňské městečko!
Foto: sal
Buchlovice Zprávy 16 / 10 / 2012

Lázně Leopoldov znovu léčí! Lázně, které založil proslulý lidumil Leopold Berchtold, získaly od ministerstva zdravotnictví souhlas s poskytováním lázeňské léčebné rehabilitační péče a Zlínský kraj je zařadil do registru nestátních zdravotnických zařízení. Majitelé lázní Eva a František Krystýnkovi tak po patnácti letech usilovného snažení dosáhli oživení lázeňství v Buchlovicích.
„Konečně jsme v cíli, ze získání certifikátu máme o to větší radost, že jsme museli překonat nejednu překážku. Ale hlavní je, že sirná voda, která po dlouhá léta vytékala do rybníčku před lázněmi, opět léčí,“ svěřila se Eva Krystýnková.
Nestátním zdravotnickým zařízením se lázně v údolí Chřibů staly na druhý pokus, v květnu jejich žádost ještě ministerstvo zdravotnictví smetlo ze stolu. Úředníci totiž neměli hmatatelné důkazy o lázeňské historii na Smraďavce... „A tak jsme obešli archivy v Uherském Hradiště a v Brně a dokumenty doložili. Vždyť z rozličných pramenů je jasné, že Leopold Berchtold založil sirné lázně už v roce 1805, když využil právě léčivých schopností blízkého sirného pramene,“ poznamenal František Krystýnek.
Na mapě Uherskohradišťska tak pátý den svítí druhé sirnaté lázně - lázně Buchlovice, pyšnící se vydatným léčivým pramenem, který vyvěrá nad kaplí sv. Kříže. Je 70 metrů hluboký a mimořádně vydatný. „Jde o sirovodíkový pramen, který má široké léčebné účinky. Hlavně pak v oblasti onemocnění pohybového aparátu a kožních potíží, jako je akné, lupénka, ekzémy,“ zdůraznil Krystýnek.
Dveře mají v Buchlovicích zatím otevřené pouze samoplátci, ale majitelé lázní samozřejmě brzy vstoupí do jednání se zdravotními pojišťovnami. „Poptávka po koupelích je obrovská, pacienti si však zatím proceduru zaplatí z vlastní kapsy. Ale věřím, že do půl roku najdeme s pojišťovnami společnou řeč a procedury budou hrazené, nebo aspoň některé,“ je přesvědčená Krystýnková. Lázně na Smraďavce zatím nabízí sirnaté koupele, včetně suchého zábalu, ale i samotný léčivý pramen, o pacienty se starají zdravotní sestřičky. Ceník a další informace na www.lazneleopoldov.eu.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace