Buď plavecký areál, nebo demolice radnice
Foto: iDobryDen.cz
Zatím je to sice hudba budoucnosti, ale už dnes může spoustě obyvatel znít velmi příjemně. Bojkovice mají v dlouhodobém plánu přestavbu městského koupaliště v plavecký areál, který by se lávkou nad hlavní silnicí mohl spojit hned s několika hojně navštěvovanými sportovišti. Přímo naproti koupaliště totiž stojí fotbalový stadion s přilehlými plochami pro míčové hry, nechybí ani tenisové kurty, workout a skatepark. Vedení města by chtělo záměr proměnit nejlépe ještě letos ve studii a v následujícím roce 2018 pak připravit konkrétní projekt. Prvotní odhady na obnovu a opravu koupaliště nejsou nijak malé. Předpokládají se výdaje za nejméně 20 a nejvíce za 30 milionů korun. A to je také důvod, proč se o změně zatím příliš nahlas nehovoří.
Jsme teprve na samotném začátku možných změn, na které zatím nemáme peníze. Bez dotací se do ničeho pustit nemůžeme, vysvětluje Petr Viceník, starosta Bojkovic. Zároveň si ale uvědomujeme, že současný stav začíná být pomalu neúnosný, koupaliště opravy nutně potřebuje.
Koupaliště dnes nabízí svým návštěvníkům jeden větší a menší bazén a skluzavku. Stav betonového tělesa není vůbec dobrý, přibližuje starosta Viceník. Technologie je bez nadsázky na hranici života a smrti. Proto bychom chtěli práce rozdělit na etapy. První by se týkala bazénu a jeho technologie. Ve druhé by vznikly nové šatny a mobiliář a ve třetí snad napojení na sportovní areál. Lidé by odsud mohli chodit přes turnikety z koupaliště na vybrané sportoviště a naopak.
Avšak kromě obnovy koupaliště je zde ještě jeden cenově srovnatelný a pro obyvatele města důležitý záměr. Týká se revolučního zboření současné radnice a postavení nového úřadu. Anebo zásadní rekonstrukce budovy, která nevyhovuje úředníkům, ani návštěvníkům.
Pro co se zastupitelé rozhodnou? Pokud by zůstalo jen na starostovi, ten by jako prioritu určil postupnou proměnu koupaliště. Návštěvnost města nám podle poplatků z loňského roku roste a koupání v létě vyhledává většina turistů, říká Petr Viceník.
A co by obyvatelům přinesla demolice úřadu? Největší efekt by spočíval v propojení hlavní ulice s vlakovou zastávkou. V zahradách za současnou radniční budovou by pak mohly vzniknout dvě parkovací terasy, které by zvýšily stále nedostatečnou kapacitu parkovacích míst. Navíc by vznikl i nový průchod. Lidé by už nemuseli chodit do centra po ulici Komenského, kde je chodník v jednom úseku až příliš zúžený. Nový městský úřad by se postavil v nízkoenergetickém standardu, tak by se stal ekonomicky soběstačným. Současná budova, která je slepencem dvou staveb, je totálně nehospodárná a navíc plná bariér.