Budoucí podobu návsi určila soutěž studentů

Budoucí podobu návsi určila soutěž studentů
Foto: vizualizace Ivany Lososové
Boršice Zprávy 16 / 07 / 2015

Multifunkční autobusová zastávka ozdobí náves v Boršicích. Její autorkou je Ivana Lososová, studentka Fakulty architektury brněnského VUT, která v konkurenci šesti návrhů vyhrála urbanisticko-architektonickou soutěž. Střed obce tak získá moderní tvář. Kdy? To záleží na získání dotace.
Vítězný návrh určila anketa, do které se zapojilo 250 občanů. „Cílem soutěže bylo za co nejmenší finanční prostředky, za tvůrčí pomoci studentů vysoké školy, vytvořit životaschopný návrh, který se stane podkladem pro projektovou dokumentaci,” uvedl Roman Jílek, starosta Boršic.
Autobusová zastávka na návsi je ze 60. let minulého století, její vnitřní prostory jsou v dezolátním stavu. „Je ideální pro natáčení retro dokumentu,” uhodil hřebíček na hlavičku Jílek. Obec se sice zabývala myšlenkou její rekonstrukce, jenže kvůli problému s izolací by stála víc než její zboření a výstavba nové.
V Boršicích však neplánují jen zastávku, součástí vítězného návrhu je i informační centrum, veřejné WC a drobné komerční prostory. „Nabízí se opravna jízdních kol nebo tradiční řemeslná výroba. Jejich provozovatel se každopádně postará i o údržbu veřejných záchodů, které jsou nutností. Když je totiž zavřená hospoda, lidé a cestující si nemají kde odskočit,” uvedl Jílek.
I když Boršičtí ještě nemají v ruce finanční kalkulaci, práce odhadem spolknou více než milion korun. „Vítězný návrh realizujeme společně s rekonstrukcí hasičárny. Ideální představa je do konce příštího roku, ale záleží na získání dotace, ať už z mikroregionu, nebo ministerstva pro místní rozvoj,” podotkl boršický starosta.

TOPlist