Bystřice se bude rozšiřovat

Bystřice se bude rozšiřovat
Foto: ilustr. web
Bystřice pod Lopeníkem Zprávy 14 / 01 / 2016

Západní cíp Bystřice, konkrétně lokalita pod hřbitovem, to je místo, kde by mohlo vyrůst až čtyřicet nových rodinných domů. Poptávka po bydlení v obci nepolevuje, chuť stavět tady mají dlouhodobě místní i lidé z okolí. Plocha na západním okraji byla zařazena do územního plánu jako vhodné místo pro bydlení už dřív a uspokojit poptávku by měla postupně, na tři etapy. V té první, která začne už letos, má vzniknout na šestnáct stavebních parcel. Každá zabere přibližně 850 metrů čtverečních obecních pozemků.
„Lokalitu chceme mít přichystanou pro vznik komunikací a sítí tak, aby práce mohly začít už na jaře,“ přibližuje starosta Martin Gavenda. „Náklady se odhadují na zhruba 7,7 milionu korun.“
O parcely v lokalitě, pro kterou se ještě musí najít název, projevilo předběžně zájem už několik obyvatel. Obec chce zájemcům „přispět“, v záměru je částečně dotovaná cena za metr čtvereční. „Uvažujeme o prodeji za 300 korun, což je zhruba polovina běžné ceny v našem katastru,“ prozradil Martin Gavenda. Pro srovnání, v nedalekém Uherském Brodě se za metr čtvereční stavební plochy účtuje běžně 850 korun.
Pokud jde o název, nabízí se jednoduché pojmenování „Pod hřbitovem“. To však podle bystřického starosty téměř nepřichází v úvahu. Není prý sám, kdo by slovo „hřbitov“ nechtěl mít uvedené ve své adrese. „Název lokality? Ten ještě budeme muset promyslet. Zatím to ale není na pořadu dne,“ poznamenal Martin Gavenda.
Zatímco nyní se schyluje k zasíťování asi dvou obecních hektarů, územní studie jich zahrnula bezmála osm. Zbývajících šest hektarů využívají jejich soukromí majitelé jako zemědělskou plochu.

TOPlist