Bzenec vypustí zámecký rybník

Bzenec vypustí zámecký rybník
Foto: ara
Bzenec Zprávy 26 / 07 / 2010

„Dotace naruby” měla Bzenci přispět k prohloubení a odbahnění zámeckého rybníka. Naruby proto, že město chtělo napřed úpravu zaplatit ze svého a teprve po skončení prací mělo část peněz získat zpět přes státní dotaci. Bzenec požádal o příspěvek ministerstvo životního prostředí s tím, že pokud se úřad vyjádří kladně, tak stavbu zahájí ještě předtím, než peníze přijdou na městský účet. Celá úprava by měla přijít zhruba na tři a půl milionu korun. To se ale nestane.
„Na ministerstvu jsme uspěli jen napůl, získali jsme podporu pouze na vybudování mokřadů v lokalitě Petránky. Úpravu rybníka si tak budeme muset zajistit ze svého. Ale kdy se tak stane, to zatím říct nelze. Osobně to vidím až na příští rok,“ sdělil starosta města Pavel Čejka.
Bzenec se pokoušel získat dotaci opakovaně. V minulých letech ale neexistoval dotační titul, který by se shodoval s plánem rybník současně odbahnit a vzápětí rozšířit na zhruba dvojnásobek současné plochy. Bzenečtí by totiž rybník rádi protáhli až do zalesněného zámeckého areálu.
„Měl jsem nápad, že ryby pak přemístíme do nové plochy, do které bychom nechali napustit vodu. Současný rybník by se vypustil, vybral, vysušil a vyhloubil zhruba o půl nebo celý metr. V současnosti je jeho hloubka sotva půldruhého metru a to nestačí,“ řekl Pavel Čejka.
Bzenečtí rybáři sice dnes využívají plochu k rybolovu, rybník však slouží především jako závlahový systém pro sportoviště, která vznikla v jeho bezprostřední blízkosti. „Odbahnění a prohloubení rybníka proto bude nutností, neboť především v létě voda klesá a bývá jí nedostatek. Takže pokud by se voda odčerpávala dál jako teď, škodilo by to nasazeným rybám,“ vysvětlil Čejka.
Starosta odhadl náklady na odbahnění rybníka na půl milionu korun. Tato částka ale v městské pokladně prozatím chybí. „Ve městě máme rozpracovaných několik investičních akcí, které jsou před dokončením, a my nechceme předat na podzim novému zastupitelstvu dluhy. Pracuje se na kanalizaci, vodovodu, máme rozdělány práce na komunikacích. Myslel jsem, že to všechno i s rozšířením rybníka zvládneme do konce roku, ale nejspíš se to protáhne do toho dalšího,“ srhnul starosta.
Pokud by se současný rybník rozšířil, Bzenec by získal pro místní i návštěvníky tichou oázu klidu. V lesoparku by se navíc mohlo chodit přes lávky, které by překlenovaly užší místa nad vodou.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace