Bzenecká radnice se může stěhovat na zámek

Bzenecká radnice se může stěhovat na zámek
Foto: ara  /  Bzenecký zámek
Bzenec Zprávy 15 / 10 / 2011

Po I. světové válce sloužil jako sklad léčiv a před vznikem protektorátu, v roce 1938, se stal sídlem Vinařského družstva Bzenec. Od prosince 2002 je v majetku městského úřadu a není vyloučeno, že jeho úředníci budou jeho dalšími uživateli. Nejprve renesanční, pak barokní a dnes pseudogotický zámek v Bzenci může psát překvapivou kapitolu. Bzenec by se tak po Uherském Ostrohu stal druhým městem regionu, kde by lidé chodili za svým starostou na zámek.
„Je to sice jen můj osobní názor, ale mně by se přemístění úřadu na zámek líbilo. Město chátrající budovu vlastní a konečně by všechny kanceláře byly pod jednou střechou. Dnes musíte za úředníky do několika budov,“ říká Roman Ostrézí, tajemník Bzence. „Do velkých a stále nevyužitých prostor by se tak dostala kromě radnice i knihovna. A pokud bych měl vyčíslit náklady a srovnat je s těmi, které nás dnešní fungování stojí v roztroušených budovách, nebyli bychom na tom hůř. A zámek jako budova by se zachránil. Stěhování radnice je však jen jednou z variant.“
Co se zámkem, to je ve městě nevyřešené téma už několik let. Zastupitelstvo sice chtělo ještě v září projednat náměty šesti projekčních kanceláří, z plánů ale sešlo. „Tři projekční studia od záměru nakonec ustoupila, takže veřejné projednání za účasti kamer kabelové televize se nekonalo. Zastupitelé alespoň dostanou čas na seznámení se s trojicí projektů, které by měly o budoucnosti zámku rozhodnout,“ vysvětluje Ostrézí.
Zastupitelé zasednou letos naposled ve středu 7. prosince. Do tohoto data lze o plánech jen spekulovat.
Kromě možného stěhování městského úřadu přichází v úvahu také vznik centra pro podnikatele nebo dlouhodobý pronájem. „Vnitřní prostory nemají historickou hodnotu, památkově chráněný je pouze skelet, změna může být rychlá,“ předpokládá Roman Ostrézí.
„Takže bílé stránky historie bzeneckého zámku čekají na další zápis,“ zní poslední věta poutače, který vítá návštěvníky při vstupu do areálu. Jisté je, že v areálu s oddechovou zónou a památnou lípou luxusní hotel s aquacentrem ani zámecký „penzion pokojného stáří“ nevznikne. I tyto návrhy už vedení města řešilo. „V roce 2002 jsme zaznamenali nabídku z Rakouska na vznik aquacentra. Proměna se však vázala na vrt, který by potvrdil pramen minerálky. Tento návrh jsme odmítli, stálo by nás to patnáct milionů. Dům pokojného stáří jsme pak zavrhli proto, že jsme měli investorovi zaplatit už při podpisu smlouvy dvacet milionů. To bylo velmi riskantní. Neměli jsme žádné záruky, jestli mu vyjde úvěr a proměna začne,“ shrnul Roman Ostrézí.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace