Čápi mají ve Zlechově hnízdo z nerezu

Čápi mají ve Zlechově hnízdo z nerezu
Foto: nin
Zlechov Zprávy 23 / 10 / 2012

Originální čapí hnízdo vyrostlo pod Buchlovem. Objevilo se na vrcholku věže z betonových skruží, která je součástí ekologického skleníku vyrůstajícího ve Zlechově. I když majitel Karel Šebela hnízdo instaloval po konzultaci s ornitology, zahnízdění čápů je sázkou do loterie.
„Každý skleník potřebuje vodu. Skruže měly být původně pod zemí, neměly vůbec vyčnívat, ale když už, přidal jsem ještě dvě a na vrchol postavil hnízdo. Čápi na Slovácku hojně létají, ale většinou hnízdí na komínech nebo na sloupech elektrického vedení. A teď je tu vyloženě něco jen pro ně,“ vysvětlil Karel Šebela, investor unikátního projektu, který se stane turistickou atrakcí Zlechova. V obci totiž vyrůstá objekt, který nabídne pohled do zákulisí ekologického zemědělství, včetně aqauphonie, což je kombinace pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech a chovu ryb ve speciálních kádích.
Ale zpět k čapímu hnízdu. O jeho výrobu se postaral zlechovský Tomáš Dvořáček, který vycházel z pokynů ornitologů. „Hnízdo je vysoké dva a půl metru a má nosnost půl tuny. Je výhradně z nerezových trubek, takže vydrží věčnost,“ říká Dvořáček. Nad netypickou zakázkou strávil zhruba padesát hodin. „Čapí hnízdo jsem opravdu ještě nedělal a určitě nepočítám, že bych rozjel sériovou výrobu,“ usmívá se Dvořáček.
Jestli se však nejznámější český brodivý pták ve Zlechově uhnízdí, zůstává otázkou. „Ornitologové jsou optimisté, čápi tady mají  ideální podmínky. V údolí pod hnízdem je bahniště, kde žijí žáby, ale uvidíme za rok za dva,“ reprodukuje slova odborníků Šebela.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace