Cena města pro Galušku, následovníka Hrubého a Zelnitiuse
Foto: Aleš Korvas / Archeologovi Luďkovi Galuškovi předal cenu starosta města Josef Bazala.
Archeolog Luděk Galuška je laureátem Ceny města! Prestižní ocenění získal za významnou činnost v oblasti vzdělávání, popularizace archeologie a propagaci Starého Města jako centra Velkomoravské říše. Stal se tak členem rodiny, ve které už je třeba Jiří Pavlica, Ivo Goropevšek nebo Josef Panáček.
„O ocenění jsem se kvůli době, která nyní panuje, dozvěděl docela pozdě, asi měsíc nebo dva před Velkomoravským koncertem. Při jedné návštěvě radnice mi dal místostarosta podepsat protokol, že s navrženou cenou souhlasím a přijdu si ji převzít,“ řekl s úsměvem Galuška. „Ocenění je určené pro významné osobnosti, které se zasloužily o rozvoj, propagaci a reprezentaci města, což u docenta Galuška platí měrou vrchovatou. S cenou města je spojená i pětitisícová finanční odměna,“ uvedl Josef Bazala, starosta Starého Města.
Galuška už třicet let pracuje v Moravském zemském muzeu v Brně, kde se nesmazatelně zapsal mezi velikány moravské archeologie vedle Viléma Hrubého a Antonína Zelnitiuse. „Skutečnost, že ve Starém Městě fungují vykopávky už desítky let, je výsledek ukázkové spolupráce vedení města s archeology. Bohužel jde o ojedinělý úkaz, v jiných lokalitách není taková spolupráce běžná,“ poznamenal Galuška, který letos oslavil 60. narozeniny.
V roce 1983 absolvoval na Filozofické fakultě v Bratislavě v oboru archeologie a hned nastoupil do Moravského zemského muzea, kde působí dodnes jako vedoucí Centra slovanské archeologie. Je autorem mnoha výstav, odborných studií a oblíbených přednášek s tematikou Velké Moravy a raného středověku.