Cena města pro Galušku, následovníka Hrubého a Zelnitiuse

Cena města pro Galušku, následovníka Hrubého a Zelnitiuse
Foto: Aleš Korvas  /  Archeologovi Luďkovi Galuškovi předal cenu starosta města Josef Bazala.
Staré Město Zprávy 02 / 10 / 2020

Archeolog Luděk Galuška je laureátem Ceny města! Prestižní ocenění získal za významnou činnost v oblasti vzdělávání, popularizace archeologie a propagaci Starého Města jako centra Velkomoravské říše. Stal se tak členem rodiny, ve které už je třeba Jiří Pavlica, Ivo Goropevšek nebo Josef Panáček.

O ocenění jsem se kvůli době, která nyní panuje, dozvěděl docela pozdě, asi měsíc nebo dva před Velkomoravským koncertem. Při jedné návštěvě radnice mi dal místostarosta podepsat protokol, že s navrženou cenou souhlasím a přijdu si ji převzít,“ řekl s úsměvem Galuška. „Ocenění je určené pro významné osobnosti, které se zasloužily o rozvoj, propagaci a reprezentaci města, což u docenta Galuška platí měrou vrchovatou. S cenou města je spojená i pětitisícová finanční odměna,“ uvedl Josef Bazala, starosta Starého Města.

Galuška už třicet let pracuje v Moravském zemském muzeu v Brně, kde se nesmazatelně zapsal mezi velikány moravské archeologie vedle Viléma Hrubého a Antonína Zelnitiuse. „Skutečnost, že ve Starém Městě fungují vykopávky už desítky let, je výsledek ukázkové spolupráce vedení města s archeology. Bohužel jde o ojedinělý úkaz, v jiných lokalitách není taková spolupráce běžná,“ poznamenal Galuška, který letos oslavil 60. narozeniny.

V roce 1983 absolvoval na Filozofické fakultě v Bratislavě v oboru archeologie a hned nastoupil do Moravského zemského muzea, kde působí dodnes jako vedoucí Centra slovanské archeologie. Je autorem mnoha výstav, odborných studií a oblíbených přednášek s tematikou Velké Moravy a raného středověku.

Tagy článku

TOPlist