Černý Janek už opět zvoní, je zase trošku jiný
Foto: Elen Sladká / Sochař a řezbář Patrik Vlček vtiskl Černému Jankovi novou podobu.
Socha Černého Janka, symbol Uherského Brodu, je zpět. Do výklenku radniční věže se vrátila po bezmála půl roce. Demontáž si vyžádal žalostný stav „strážce“ města. Nová replika ožila v ateliéru brněnského sochaře a řezbáře Patrika Vlčka. Typické zvonění se tak opět rozléhá městem.
„Jelikož jde o dřevěnou sochu, povětrnostní podmínky jí dávají zabrat. Restaurátorského zásahu se naposledy dočkala v roce 2011, takže už bylo opravdu na čase,“ vysvětlila povolání odborníka Elen Sladká, mluvčí uherskobrodské radnice.
I když sochař Vlček vycházel z historických fotografií a dostupných materiálů, má Černý Janek oproti předchůdci zase trochu jiný vzhled. „Je dílem autorova rukopisu, ale i požadavku města na delší životnost a větší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Socha je nově vyrobena z jednoho kusu masivu, navíc místo měkkého autor použil tvrdé dřevo,“ prozradila mluvčí.
Černý Janek je ozdobou věže od roku 1723. Legenda praví, že zachránil město při kuruckém obléhání. I když, tak trochu nechtěně. Při pokusu Kuruců o napadení Uherského Brodu totiž uprostřed noci nechtěně zalarmoval stráž zataháním za lano výstražného zvonce. Vetřelec byl dopaden a zavřen do mučírny. Ostatní Kuruci se dali na útěk.
Na památku události zvoní Černý Janek, jak jej lidé nazvali podle začerněné tváře, dodnes. Jeho socha tahá za provaz ve výklenku věže městské radnice každou hodinu, minutu před celou, než se rozezní zvony na kostele.
„Originál už nahradilo několik kopií, původní soška od hodinářského mistra Františka Langa je součástí sbírek Muzea Jana Ámose Komenského, kde je možné zjistit, že v průběhu staletí každý autor přistupoval k sošce svým způsobem. Po každé opravě tak vypadá trošku jinak,“ doplnila Sladká.
Radnice věří, že Černý Janek zase několik roků vydrží, ten poslední se dožil 31 let. Radnice za novou sošku zaplatila 220 tisíc korun bez DPH.