Černý kašel útočí, kosí hlavně mladistvé
Foto: ilustrační foto
Černý kašel se zabydluje i na Slovácku, hygienici jsou ve střehu a provádějí protiepidemická opatření, která mají zabránitšíření onemocnění. Počet případů totiž narůstá v celém Zlínském kraji. Aktuálně je nejvíce nemocných ve věku 15 až 19 let.
„Stoupající tendenci hlásí ze všech krajů, jde totiž o kapénkovou infekci, která se přenáší vzdušnou cestou při přímém styku s nemocným,“ poznamenala Jana Eliška Hošková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, podle které je přenos potřísněnými sekrety horních cest dýchacích vzácný.
Černý kašel se přihlásil v únoru, kdy se ve Zlínském kraji objevilo prvních 35 nemocných. V březnu už se jejich počet zastavil na čísle 209, v dubnu dokonce dosáhl hranice 600. Podle čísel z poloviny května infekce skolila 331 lidí. „Inkubační doba nemoci je 5 až 21 dní, nejčastěji sedm až deset dní. Rychlá a přesná diagnostika onemocnění je důležitá pro včasné zahájení správné antibiotické léčby,“ zdůraznila Hošková.
I když pravidelné očkování snížilo míru rizika úmrtí na minimum, v posledních desetiletích celosvětově počet nemocných černých kašlem stoupá, zejména u adolescentů a dospělých. Nemocní jsou však potenciálním rizikem pro nenačkované nebo částačně naočkované děti.
Česká vakcionologická společnost proto doporučuje očkování těhotných žen, nejlepší načasování je od 27. týdne těhotenství, vzhledem k maximálnímu přenosu mateřských protilátek do těla plodu. U žen neočkovaných v těhotenství se doporučeje aplikace dávky ihned po porodu. „Přeočkování proti černému kašli je vhodné i v dospělosti. V rámci prodloužení očkování proti tetanu je možné použít kombinovanou vakcínu, která kromě tetanu chrání i proti černému kašli a záškrtu,“ doporučuje Hošková.