Cesta odnikud nikam. Za 30 milionů

Cesta odnikud nikam. Za 30 milionů
Foto: sal  /  Čištění rybníka - Kolem trasy, kde se začne za několik dnů stavět, nyní finišují práce na vyčištění rybníka. To ale nemá s chystanou investicí nic společného.
Ostrožská Lhota Zprávy 19 / 06 / 2013

„Cestu bez cíle“ řeší v Ostrožské Lhotě. O co jde? Zpevněnou vozovku, která začíná na křižovatce u kostela, kolem polí pak opisuje velký oblouk a vrací se zpět na silnici ke kapli Svatého Antonínka, pokryje ještě letos asfalt. Státem štědře podporovaný projekt však provází pochybnosti.
Předně - jen 2,9 kilometru dlouhá cesta, která má význam pouze jako spojka k polnostem, přijde i s DPH na bezmála 30 milionů korun. Druhou kuriozitou je fakt, že místní obyvatelé svůj protest nestihli do zahájení stavby proměnit v petici. Nakonec zůstalo jen u podpisové akce bez konkrétního adresáta. Padesát signatářů v ní kromě jiného vyjádřilo svůj nesouhlas s pokácením dvaceti zdravých lip, které padly k zemi už v březnu.
Že mají někteří obyvatelé už od začátku jara potíže se stavbou, při níž musí padnout bezmála 400 stromů a zmizí 780 metrů čtverečních dřevin, o tom má vedení obce stále jen kusé zprávy z ústraní. „O výhradách sice víme už delší dobu, ale nikdo žádnou písemnost obecnímu úřadu nedoručil ani nepředložil,“ říká starosta Antonín Jelének.
Protestující to přitom nemají ke starostovi daleko. Podporu jim navíc vyjádřil už dřív předseda místních komunistů a také obecní zastupitel Pavel Skopal. „Je škoda, že protest nakonec neskončil peticí. Ta vznikající cesta odnikud nikam je totiž ukázkovou absurditou. Svůj nesouhlas jsem vyjádřil veřejně už několikrát,“ říká Skopal, který na nesmyslnost budované cesty upozornil úředníky Státního pozemkového fondu osobními dopisy. A bude se ptát i na dalším jednání lhotského zastupitelstva, které je na programu už ve čtvrtek.
Tvrdí, že i když stavbu už zastavit nelze, je třeba poukázat na to, že peníze by se měly v těžkých časech používat smysluplněji. „Chtěl bych jednou žít ve státě, kde se budou veřejné finance využívat smysluplněji,“ shrnul.
Naproti tomu starosta Antonín Jelének tvrdí, že k obavám z dotované stavby není důvod. Projekt vznikl už v roce 2009 a zastupitelé ho bez potíží zahrnuli do územního plánu obce. „Po celé délce nové komunikace se vysadí nové stromy i keře, nic neděláme bez stavebního povolení a rozhodnutí projektové dokumentace,“ říká Antonín Jelének. A pokračuje: „Když se projekt schvaloval, na obec si ho přišel prohlédnout a pročíst pouze jeden občan… Navíc - opravou cesty vybudujeme nové a účinné protierozní opatření. Pozemky protne několik zatravněných pásů, budoucí zábrany pro vodu. Pokud by tam nevznikly, voda s bahnem by zalily cestu. Takže asfalt by byl k ničemu.“
Pokud jde o kácení stromů, v Ostrožské Lhotě přitahuje problémy jako magnet.
Předloni tady došlo k událost, kterou mají místní stále v živé paměti. V rámci kácení v parčíku Hájek, kde má vzniknout amfiteátr, tady padla i Lípa svobody. Strom vysazený v roce 1968 na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy šel k zemi i přesto, že byl zdravý a na kmeni mu chyběla zelená značka označující strom k likvidaci. „Je to všechno moje chyba,“ vysvětloval tehdy starosta Jelének, který vzal vinu na sebe. „Byl jsem zaneprázdněný a neudělal jsem si čas. Kdybych přijel na místo - muž, který se lípu chystal skácet mi totiž telefonoval -, tak by se to nestalo. Teď jde o dvojnásobnou škodu také proto, že padl strom, který sice nebyl chráněnou památkou, ale lidé k němu měli kvůli symbolickému datu vysazení vztah…“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace