Cestující platí, řidiči kroutí hlavou

Cestující platí, řidiči kroutí hlavou
Foto: sal
Slovácko Zprávy 15 / 04 / 2020

I když s Jiřím Čunkem, hejtmanem Zlínského kraje, vnitřně nesouhlasí, zařadili zpátečku a od pondělí 6. dubna už opět jezdí za peníze! Řidiči ČSAD BUS Uherské Hradiště však stále neskrývají obavy o vlastní zdraví, riziko nákazy koronavirem považují za obrovské. Hejtman však podle nich staví na první místo peníze.
„S dopravci jsme se dohodli, že řidiče při nástupu cestujících vybavíme ochrannými štíty a respirátorem, což je ochrana, kterou používají zubaři vystavení při vrtání aerosolovému zásahu. Musíme se totiž postupně vracet k normálnímu životu, aby stát nebyl zcela bez peněz. Vždyť boj s koronavirem potrvá ještě mnoho měsíců,“ vysvětlil neprodloužení nařízení Jiří Čunek s tím, že hejtmanství denně přicházelo o tržby z jízdného ve výši 300 až 600 tisíc korun. Zlínský kraj je však zatím jediný v republice, který odbavování zadními dveřmi a bezplatné cestování odpískal…
A tak není divu, že řidiči vyrazili do „protiútoku“. „Apeloval jsem na hejtmanův zdravý rozum a žádal ho, aby rozhodnutí přehodnotil a zákaz odbavování ponechal až do doby, dokud neskončí nouzový stav. Řidičů je pořád nedostatek. Když se někdo z nás nakazí, tak je v karanténě minimálně dalších dvacet lidí, se kterými přišel řidič do styku. A to způsobí kolaps celé dopravy,“ svěřil se Viktor Ježek, řidič ČSAD BUS Uherské Hradiště, který se na hejtmana obrátil dopisem. I když jej odeslal už 27. března, odpovědi se dodnes nedočkal.
Autobusový dopravce mezitím verdikt hejtmana vyslyšel, ale s týdenním zpožděním. „Jeho rozhodnutí respektujeme, ale současně chápeme obavy řidičů. Riziko nakažení je u nich podstatně větší než třeba u prodavaček, které jsou chráněny plexi štítem, stěnou. Řidiči nakonec udělali ústupek, abychom splnili smlouvu uzavřenou se Zlínským krajem,“ reagoval Radislav Kusák, generální ředitel ČSAD Uherské Hradiště, který tak potvrdil, že řidiči přijali rozhodnutí hejtmana mírně řečeno s rozpaky… „Zlínský kraj jde vlastní cestou, je jediným v zemi, kde se odbavují cestující a platí jízdné. V ostatních zůstává vše při starém a zatím neexistují žádné signály, že se něco změní. I proto řidiči vyjádřili nespokojenost,“ dodal Kusák s tím, že cestující mimo bezprostřední dobu odbavení musí dodržovat minimální dvoumetrový odstup od řidiče a stále platí zákaz obsazování prvních dvou řad sedadel.
Řidiči při jízdě používají respirátory, rukavice a „vyvolení“ i ochranné štíty, které hejtmanství slibovalo pro všechny. „Všichni je ale nemají, jen část. První zkušenosti navíc ukazují, že štíty nejsou praktické. Jde o levnější jednoduché modely, které se z vnitřní strany zamlžují a rosí. Jsou totiž určené pro krátkodobé použití,“ zdůraznil generální ředitel.
I když autobusy jezdí skoro prázdné a tržby spadly pod deset procent normálu, o ztrátách je podle něj zatím hovořit předčasné. Zvlášť když každý týden platí jiné jízdní řády. „Kdybych řekl, že ztráty půjdou do milionů, bude to jen střelba od pasu. Opravdu zatím těžko odhadovat. Každopádně najedeme méně kilometrů, než jsme počítali, ale zase jezdí méně spojů. Vyčkejme, až se dostaneme z nejhoršího,“ poznamenal Kusák.

autor: PETR ČECH
TOPlist