Charitativní běh lámal rekordy, hospic získal 26 tisíc
Foto: Lenka Fojtíková / Charitativní běh vynesl Domácímu hospici Antonínek rekordních 26 330 korun.
Charitativní akce Během a chůzí pro Domácí hospic Antonínek opět lámala rekordy. Na start čtvrtého ročníku u Muzea Na Mlýně se postavilo 172 běžců a Misijní klubko Dolní Němčí vybralo 26 330 korun a navrch 3 eura, což jsou historická maxima. Výtěžek poslouží na pokrytí provozních nákladů hospice.
„I když jsme běželi už počtvrté, Domácí hospic Antonínek podporujeme startovným třetím rokem (premiérový výtěžek putoval ještě na konto Misijního fondu solidarity Korona - pozn. autora). Rok co rok přichází více lidí, takže vybereme více peněz. Považuji vše za boží zázrak,“ svěřila se Martina Smetanová, jedna z hlavních organizátorek a vedoucí Misijního klubka v Dolním Němčí, které akci pořádá společně s obcí a ve spolupráci s Charitami Uherské Hradiště a Uherský Brod. „Mám velkou radost, je to pro nás velké povzbuzení. I když se říká, že lidé už na druhé neumí myslet, je vidět pravý opak. Stále přichází více účastníků i organizátorů ochotných věnovat svůj volný čas a sílu pro dobrou věc,“ podělil se o dojmy Radek Nohál, vedoucí Domácího hospice Antonínek. „Je důležité, aby lidé měli v povědomí, že Charita domácí hospicovou službu v okrese nabízí a mohou ji podpořit pohybem,“ dodal Libor Mikel, ředitel uherskobrodské Charity.
Mezi prvními se registrovala Petra Horáková, sociální pracovnice charitního Domova pokojného stáří v Boršicích. „Běhám pravidelně, ale tady jsem poprvé. Přijela jsem i s rodiči,“ prozradila mladá žena. Na startu vedle sebe stály i tři generace žen rodiny Beňovských. Tříkilometrovou trasu zvládla sedmdesátiletá babička, která přijela ze slovenských Nových Zámků, její padesátiletá dcera Denisa ze Záhorovic, zdravotní sestra Domácího hospicu Antonínek, i dvacetiletá vnučka Alexandra. „Běžíme už podruhé. Minule to bylo moc fajn, proto jsme přišli i letos. Hlavně jsme ale chtěli přispět na dobrou věc,“ uvedla Irena Mahdalová z Nivnice, kterou doprovázel syn i dcera.
Všichni v cíli dostali perníková srdíčka a malý dárek od vedení obce. Na zájemce navíc čekala komentovaná prohlídka muzea pod vedením sedmaosmdesátileté Marie Ježkové, která poutavě vyprávěla nejen o expozici na mlýně, ale také o životě předků, historii obce a krojích.
„Výtěžek poslouží na pokrytí provozních nákladů hospice, které citelně poznamenalo obrovské zvýšení cen pohonných hmot,“ uvedl ještě Nohál.